Çocuklarda Oyun Bağımlılığı

Dijital oyun bağımlılığında, bireyin uzun bir süre oyun oynamaya devam etmesi, buna ara verememesi, bu duruma bağlı olarak sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirememesi, farklı etkinliklerden uzak durması ve oyunları gerçek yaşam ile ilişkilendirmesi gibi davranışsal bozukluklar görülür. Kullanıcılar sanal ortamda kendi karakterlerini yaratarak bunlar aracılığıyla gerçek hayatta yapamadıklarını yapabilmekte, olmak istedikleri gibi bir kişiliğe bürünebilmektedirler. Bunun sonucunda gerçekten uzaklaşırlar ve zayıf yönlerini kapatırlar.

Son yapılan çalışmalar Asperger sendromlu ya da dikkat bozukluğu ve hiperaktivite öyküsü olan bireylerin oyun bağımlılığı açısından daha yüksek risk altında olabileceklerini bize göstermektedir.

Oyun bağımlılığını engellemek için neler yapılabilir?

Önceden anlaşarak bir zaman limiti koymak ve bu limitin aşılmasına izin vermemek.

Çocukları sanatsal ve kültürel hobilere, egzersize ve fiziksel aktiviteye yönlendirmek.

Psikolojik ihtiyaçlar ve motivasyonları desteklemek

Aileler, çocukları ile kaliteli zaman geçirmeli ve onlara sevgilerini göstermelidir.

Çocuklara duygularla başa çıkmayı öğretmek ve duygularını ifade etmelerini desteklemek gerekir.

Çocuklar 7 yaşından önce bilgisayar, laptop, tablet ve akıllı telefon ile tanıştırılmamalıdır. 7 yaşından sonra ise günde 1 saat olacak şekilde eğitsel oyunlar ile zaman geçirmesi sağlanabilir. 7 yaşından önce kullanılacaksa da zamanı mutlaka kısa tutulmalıdır.

Eklenme Tarihi: 14.01.2020
Toplam Sayfa Gösterimi: 2473

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2020 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi