Medline Tüp Bebek (IVF) Merkezi

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı

VAKALARIN ÇOĞUNDA AİLE ÖYKÜSÜ BULUNMUYOR

Meme kanseri, gelişmiş ülkelerde akciğer kanserinden sonra kadınlarda en sık rastlanılan kanser türü olarak öne çıkıyor. Yapılan araştırmalar meme kanserinin dünyada ortalama her 8 kadından birinde görüldüğüne işaret ediyor. Bu hastalık her yaşta görülse de en fazla 40 yaş ve 50-60 yaş arasındaki kadınları tehdit ediyor.

Meme kanserinde, hastalıkta kadının birinci derece yakınında meme kanseri öyküsü olmasının çok önemli olduğunu anlatan Medline Adana Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Onur Bora Aslan, “Özellikle annenin veya kardeşin menopoz dönemi öncesi meme kanserine yakalanması durumunda risk artar. Yüksek riskli gruptaki bu kişiler mutlaka uzman hekim takibinde olmalıdırlar. Ancak vakaların çoğunda aile öyküsü bulunmadığını da akıldan çıkarmamak gerekir” diyerek meme kanseri farkındalık ayı nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Vakaların çoğunda aile öyküsü bulunmuyor

Günümüzde meme kanseri hakkındaki bilinç düzeyi her ne kadar artmış olsa da yine de henüz istenen seviyede değil. Birçok kişi meme kanserinin tamamen ailesel geçişli olduğunu düşünse de meme kanseri tanısı alan hastaların önemli bir çoğunluğunda aile öyküsü olmadığını unutmamak gerekiyor. Ailevi ya da genetik geçişli meme kanserleri, tüm meme kanserlerinin sadece yüzde 15-20’sini oluşturuyor. Bu nedenle rutin kontroller kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Erken teşhis için 3 altın kural

İstatistiklere göre dünyada her yıl 1.7 milyon kadın meme kanserine yakalanıyor. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis hastalıkla mücadelede hala en önemli faktör durumunda. Erken teşhiste çok önemli bir rol oynayan mamografik tarama, hekim muayenesi ve kendi kendini muayene etme, ihmal edilmemesi gereken 3 altın kural olarak geçerliliğini günümüzde de koruyor.

Kadınlara büyük görev düşüyor

Memede ele gelen kitle bu kanserin en önemli belirtisidir. Meme başından kanlı akıntı, meme başında kaşıntılı bir lezyonun bulunması, meme cildinde veya meme başında çekinti de kanserin diğer önemli belirtileri arasında yer alır. Koltuk altında şişlik, memede ödem ya da yara bulunması ise hastalığın ilerlediğine işaret eder. Bu nedenle erken teşhis konusunda en büyük görev kadınlarımıza düşmektedir. Hiçbir meme yakınması olmayan kadınların 20-40 yaş arasında düzenli olarak kendi kendini muayene ve yıllık hekim kontrollerini aksatmamaları gerekir. 40 yaşından sonra ise elle muayeneye, düzenli hekim kontrollerinin yanı sıra yıllık mamografi taraması da eklenmelidir. Risk grubunda yer alan kadınlar ise uzman bir hekime başvurarak mutlaka uygun takip periyodlarını belirlemelidirler.

Tedavide başarı şansı yüksek

Bazı hastalarda ise meme kanseri belirtilerinin hiçbiri görülmeyebiliyor ve hastalık sadece mamografi incelemesiyle tespit edilebiliyor. Bu kanser türünde, tedavideki başarı şansının erken teşhis ile günümüzde artık yüzde 90’lara ulaştığını da unutmamak gerekiyor.

Eklenme Tarihi: 01.10.2021
Toplam Sayfa Gösterimi: 688

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2021 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi