Aşılama Kimlere Uygulanır

Aşılama işlemi yalnızca erkekte işlenebilecek özellikle sperm bulunan, kadında yumurta gelişiminde sorun olmayan hastalarda uygulanabilir. Bu nedenle infertil çift, doktoru tarafından gerekli tetkik ve muayeneler yapılarak net şekilde değerlendirilmeli, aşılama tekniğinin uygunluğundan emin olunmalıdır. Sperm ya da yumurta ile ilgili problemler mümkün olduğu kadar düzeltilmeye çalışılmalı ve tedavi başarısının maksimum düzeyde olması sağlanmalıdır. Çünkü olumlu sonuç alınamaması çiftlerde psikolojik sıkıntılara neden olabilir.

Yumurta fonksiyonu bozukluğu (polikistik over hastalığı v.b), sperm hareket ve sayısındaki hafif düşüklük durumları, açıklanamayan infertilite olguları veya vajinismus gibi nedenlerden dolayı aşılama tedavisine başvurulabilir. Bu yöntem, yumurta büyütmeye yönelik yapılan hormonal tedavi sonrası gelişen yumurtaya çatlatma iğnesi yaparak, meni veya spermin hazırlanıp rahim içerisine özel bir katater aracılığı ile bırakılması işlemi olarak tanımlanabilir.   

Eklenme Tarihi: 03.05.2018
Toplam Sayfa Gösterimi: 480

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2019 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi