Aşılama Toplum Sağlığını Koruyor

Günümüzde aşı uygulamaları, bulaşıcı hastalıkları önleme ve ortadan kaldırma, ölüm ve hastalık oranlarını azaltma, sağlığın korunması ve sürdürülebilmesi için en etkili halk sağlığı yöntemlerinden birisi olarak kabul ediliyor. 

İlk aşının ise bundan bin yıl önce Çinliler tarafından bulunan çiçek aşısı olduğu düşünülüyor. Kişiye ve toplumdaki diğer insanlara olan yararlarından dolayı toplumun aşılanması, tıbbi yönden bir gereklilik olarak görülüyor.

Rota virüsüne dikkat!

Rota virüsü aşısı, kimi zaman bilgisizlik ve maliyeti nedeniyle ebeveynler tarafından ihmal edilebiliyor. Oysa ki bebeklerde enfeksiyon sonucu sıvı kaybına bağlı ölümlere bile neden olabilen rota virüsü, tüm dünyada küçük çocuklarda en sık görülen ishal nedeni olarak gösteriliyor. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde 5 yaş ve altı çocuklardaki ishallerin yüzde 30 ila 50`sinden sorumlu olan rota virüsü aşı takviminde yer almıyor.

5 yaş altındaki çocuklar risk grubunda

Rota virüsü enfeksiyonu özellikle 5 yaş ve altındaki çocuklarda akut başlangıçlı ağır ishalin en sık görülen nedenlerinden. Başlıca belirtileri genellikle 48 saatten az süren kuluçka dönemini izleyen ateş ve kusma şeklinde oluyor. Sık tekrarlayan, sulu ve özellikle kötü kokulu kansız ishal ile karın ağrısı da bu belirtilere ekleniyor ve şikayetler 3 ila 8 gün arasında sürebiliyor. Bilim insanları, tüm dünyada söz konusu yaş grubundaki çocukların en az bir kez rota virüsü enfeksiyonu geçirdiğini belirtiyor.

Korunmak için aşı şart

Yapılan araştırmalar, anne sütüyle beslenen çocukların hastalığı daha hafif geçirdiğini ortaya koyuyor. Dolayısıyla emzirme dönemindeki bebeklerin anne sütüyle beslenmelerine devam etmeleri büyük önem arz ediyor. Rota virüsünden korunmanın tek yolu ise aşılama yöntemi. Bu hastalıktan korunmak için 2 ayın üzerindeki bebeklere ilk dozu 2. ayda başlanmak koşulu ile ağız yoluyla 2 ya da 3 doz aşı uygulanıyor. Ayrıca aşılamanın 32. haftadan önce tamamlanması gerekiyor.

Meningokok menenjiti tehlike saçıyor!

Aşı takviminde yer almayan bir diğer hastalık da meningokok menenjiti. Meningokok olarak da bilinen Neisseria Meningitidis adlı bakterinin neden olduğu hastalıklara “Meningokok Hastalığı” deniyor. Meningokok menenjiti ise salgın yapan menenjitlerin en önemli sebebi olarak biliniyor. Türkiye’de meningokoklara bağlı hastalıklar en sık beş yaşın altındaki çocukları, ergenlik dönemindekileri, yaşlıları, kalabalık yerlerde yaşayanları ve özellikle de 1 yaşından küçük çocukları etkiliyor.

Tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor

Bu hastalık hemen tedavi edilmezse ölümcül olabildiği gibi vücutta ciddi şekilde hasar da bırakabiliyor. Bu hastalığa yakalanan her beş kişiden birinde önemli komplikasyonlar görülüyor.

Doktor ve aile birlikte karar almalı

Meningokok menenjit, ölüm ya da beyinde hasar, felç, kangren, sağırlık gibi komplikasyonlarla sonuçlanabiliyor. Ülkemizde 4 farklı formda meningokok aşısı bulunuyor. Uzmanlar, bunlardan hangisi ile aşı planlamasının yapılacağına ailenin çocuk doktoru ile konuşarak karar vermesini öneriyor.

Eklenme Tarihi: 24.04.2019
Toplam Sayfa Gösterimi: 348

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2020 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi