Hepatit Hakkında Bilgilenin Aşılanın Korunun

Hepatit toplumda sarılık olarak bilinen ve etken olarak da çeşitli mikropların (virüslerin) neden olduğu tehlikeli bir bulaşıcı hastalıktır. Hepatitin, en basit anlamıyla karaciğerin iltihabı olduğuna değinen hastanemiz Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümü Uzm. Dr. Arzu Kılçık hastalığın pek çok nedene bağlı olarak oluşabildiğini belirtti. Bu nedenlerin başında viral enfeksiyonlar geldiğini dile getiren Kılçık, “Viral hepatitlere sebep olan farklı virüs tipleri (A,B, C, D ve E) bulunmaktadır” dedi.

Özel Medline Adana Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümü Uzm. Dr. Arzu Kılçık sözlerine şöyle devam etti.

“Hepatit B ve Hepatit C mikropları uzun vadede kronik karaciğer hastalığı, siroz veya karaciğer kanserine yol açabildiği için ayrıca bir öneme sahiptir. Bu virüsler yılda bir milyon insanın ölümünden sorumludur. Halen, dünyada yaklaşık 500 milyon kişinin hepatit B ve C virüsleri ile enfekte olduğu,  3 kişiden birinin ise bir ya da daha fazla kez bu virüslere maruz kalmış  olduğu tahmin edilmektedir.

Dünyada her yıl hepatite bağlı olarak 1,5 milyon kişi ölmektedir. Hepatit, dünyada en çok öldüren sekizinci hastalıktır. Bu nedenle, konuya dikkat çekmek amacıyla, 2010 yılından bu yana her yıl 28 Temmuz DÜNYA HEPATİT GÜNÜ olarak anılmaktadır.

Hepatit, ani gelişen, süreğen karaciğer hastalığına neden olur. Hastalık karaciğer kanseri, siroz ve karaciğer yetmezliğine yol açabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü Hepatit B mikrobunu karaciğer kanseri yapan mikrop olarak tanımlamıştır. Hepatite neden olan en önemli etkenler A, B, C, D, E hepatit virüsleridir. B,C ve D tipleri kan ve vücut sıvıları yoluyla bulaşır, A ve E tipleri kirlenmiş su ve gıdalarla bulaşır.  Dünyada  240 milyon kişide süreğen olarak Hepatit B bulaşı,  150 milyon kişide süreğen olarak Hepatit C bulaşı,  20 milyon kişide Hepatit E enfeksiyonu vardır.

HEPATİT, KORUNABİLİR BİR HASTALIKTIR.

Dünyada pek çok kişi bulaşıcı olan bu hastalığın taşıyıcısı olduğunu bilmemektedir, bu nedenle de hastalığı başkalarına kolaylıkla bulaştırabilmektedir.

Alt tiplerine göre korunma yöntemleri farklıdır. Örneğin;  Hepatit A’dan korunmak için sağlıklı su, temiz hazırlanmış yiyecekler ve kişisel hijyen önemlidir. En etkili korunma yöntemi aşılamadır.

Hepatit B’den korunmak için en etkili yöntem aşılamadır. Hepatit B dünyada başka süreğen hastalıklarla da görülmektedir. Örneğin, günümüzde dünyada 4-5 milyon kişi hem Hepatit B hem de AIDS hastalığı ile birlikte mücadele etmektedir.

Hepatit C’den korunmak için kesin bir çözüm halen bulunmamıştır. Bununla birlikte, Hepatit C’nin neden olduğu süreğen karaciğer hastalığının tedavisinde %90’larda başarı elde edildiği bilinmektedir. Ancak bu tedavi seçeneklerinin sürdürülebilir ve karşılanabilir olmadığı belirtilmektedir.  Hepatit D, hepatit B ile birlikte görülür. Hepatit B geçirmemek bu hastalıktan korunmayı sağlar.

Hepatit E ağız yoluyla bulaşır. Özellikle gebeler için risk oluşturur. Hastalığa karşı aşı çalışmaları sürmektedir, ancak bütün dünyada ulaşılabilir bir düzeyde değildir. Korunmak için içilen suyun ve yenilen yiyeceklerin sağlıklı ve temiz olmasına dikkat edilmelidir.  Cinsel yolla bulaşın görüldüğü hepatit tiplerinden (örneğin B) korunmak için de yukarıdaki önlemlere ek olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma ilkelerine dikkat edilmesi önerilmektedir.” Dedi.

BİR HASTALIĞA YAKALANIP TEDAVİSİYLE, OLUŞACAK KOMPLİKASYONLARLA (SORUNLARLA) UĞRAŞMAKTANSA O HASTALIĞA HİÇ YAKALANMAMAK EN İYİ, EN UCUZ VE EN UYGUN ÇÖZÜMDÜR

Eklenme Tarihi: 27.07.2016
Toplam Sayfa Gösterimi: 3761

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2020 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi