COVID-19 TESTLERİ

Detaylı Bilgi Al

Kanser ve Oruç

Kanser, uzun süreli ve çeşitli aşamalarda tedavi gerektiren ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle oruç tutmak isteyen hastaların öncelikle hastalığın evresini, tedavi koşullarını ve tedavi sonrası süreçlerini dikkate alarak hareket etmeleri gerekir.

Kemoterapi ve radyoterapi gibi aktif tedavi alan kişilerde bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık, ağrı, ishal veya kabızlık gibi pek çok yan etki görülebilir. Bunun sonucunda vücudun kalori alımında da azalmalar meydana gelir.

Aynı zamanda tedavi için alınan ilaçlar, vücuttan ancak böbrek ve karaciğer yoluyla atılır. Bu nedenle kemoterapi alan kişilerin gıda ve sıvı alımı hem tedavilerinin devam etmesi hem de yan etkilerden korunmak için büyük önem taşır.

Bundan dolayı söz konusu hastaların ve hastalığın son evresinde olan, destek bakım ile takip edilen, genel durumu kötü olan kişilerin oruç tutması önerilmez.

Tedavisini tamamlamış ve takipte olan kişiler ise doktorlarının bilgisi ve onayı dahilinde oruç tutabilirler.

Eklenme Tarihi: 06.05.2019
Toplam Sayfa Gösterimi: 492

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2021 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi