COVID-19 TESTLERİ

Detaylı Bilgi Al

Kanser yenilmez değil

Modern çağın hastalığı olarak nitelendirilen ve tüm dünyada her geçen gün artış gösteren kanser, vücudun herhangi organ ya da dokusundaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanıyor. Günümüzde yeni yaklaşımlarla tedavisinde çok daha başarılı sonuçlar alınabilen kanseri erken yakalayabilmek için tarama testlerini ihmal etmemek ve vücuttaki olası değişimleri dikkatli bir şekilde takip etmek gerekiyor.

4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Medline Adana Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Veysel Haksöyler, “Geç kalındığında ve doğru tedavi yöntemleri uygulanmadığında kanser hastalığında üzücü sonuçlar yaşanabiliyor. Bu nedenle kanserin istisnasız olarak bütün türlerinde erken teşhis çok önemli bir yer tutuyor. Ayrıca kanser için yapılan araştırmalarla beraber yeni tedavi yöntemleri de artık sık sık gündeme geliyor” diyerek önemli bilgiler verdi.

Erken teşhis çok önemli

200’den fazla türü olduğu bilinen kanser yenilmez değil. Ancak bunun için bazı önemli kriterler var. Bunların en başında ise erken teşhis geliyor. Bu nedenle düzenli tarama testlerini ihmal etmemek, ayrıca vücudumuzdaki olası değişimleri de gözden kaçırmamak gerekiyor. Fakat unutulmasın ki, fark edebileceğimiz çoğu belirti sadece kansere özgü olmayıp farklı hastalıkların işareti de olabiliyor. Bu nedenle kendinizde bir farklılık gördüğünüzde panik olmadan, fakat ciddiye alıp kontrol ettirmekte fayda bulunuyor. Böylece, bir hastalık durumunda ve doğru zamanda doğru tedaviler uygulandığında, kaynaklandığı organ ve hastalığın türü ne olursa olsun günümüzde yüz güldürücü sonuçlar elde etmek mümkün olabiliyor.

Gündemde yeni tedaviler var

Kanserde artık yenilikçi yaklaşımlar da gündemde. Bunlardan biri akıllı ilaçlarla hedefe yönelik nokta atışı tedaviler. Geçtiğimiz 10 yılda kanser tedavisinde bilim insanları önemli gelişmeler kaydetmiş durumda. Araştırmalar, akıllı ilaçların kullanılmaya başlanmasıyla hem yan etkilerin önemli ölçüde azaldığını hem de daha önce tedavi edilemeyen birçok kanser türünde olumlu sonuçlar alındığını bizlere gösteriyor. Bu ilaçlar kemoterapinin aksine, sadece kanser hücrelerini hedef alıyor ve diğer sağlıklı hücrelere ise zarar vermiyorlar.

Yenilikçi yaklaşımlardan bir diğeri ise son birkaç yılda “immünoterapi” olarak adlandırılan, doğrudan kanseri değil bağışıklık sistemi hedef alan bir yöntem. İmmünoterapi sayesinde vücudumuzdaki kanser ile mücadele eden savaşçı hücreleri kuvvetlendirerek fayda sağlayan, yan etkileri oldukça az ve ileri evredeki hastalarda bile oldukça iyi sonuçlar verdiği gözlenen bazı yeni ilaçlar geliştirilmiş durumda. Bu yeni tedaviler sonucunda geçmiş yıllarda umutsuz olarak görülen birçok kanser türünde daha uzun ve konforlu hayatta kalma başarısına ulaşıldığını gözlemliyoruz.

Her şeye inanmayın!

Günümüzde özellikle internetin çok yaygın olmasıyla beraber kanser tedavisinde yaşanan en önemli sorunların belki de en başında bilgi kirliliği geliyor. Hastalar, hastalıkları ve tedavileri ile ilgili çoğu zaman doğru bilgilere ulaşmakta sorun yaşıyorlar. Kulaktan dolma, bilimsellikten uzak, yalan-yanlış bilgiler hastalara hem psikolojik ve fiziksel olarak büyük zarar veriyor hem de vakit kaybettiriyor. Bunun sonucunda kimi zaman hastaların tedavilerinde maalesef önemli aksamalar yaşanabiliyor. Bu nedenle, hasta ve yakınlarının en doğru bilgiyi her zaman kendi doktorlarından edinmeleri gerektiğini akıldan çıkartmamak gerekiyor.

Eklenme Tarihi: 04.02.2021
Toplam Sayfa Gösterimi: 367

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2021 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi