Kirli Havuzlar Sorun Saçıyor

Yaz sıcaklarının yaşandığı şu günlerde imkân bulanların en çok keyif aldığı aktivitelerden biri havuzlarda yüzerek serinlemek. Ancak bu eğlenceli aktivite iyi temizlenmeyen havuzlar nedeniyle kimi zaman ciddi sorunlara da yol açabiliyor.

Medline Adana Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Gürkan Yılmaz, kirli havuz suları ile bulaşan hastalıklar hakkında uyardı, korunma yöntemlerini anlattı:

Kirli havuz suları ile bulaşan hastalıkların başında göz hastalıkları geliyor. En çok karşılaşılan göz hastalığı ise konjonktivit. Bu hastalık iyi dezenfekte edilmeyen havuzlardaki virüs, bakteri ve parazitler sebebiyle oluşuyor. Gözlerde yanma, kızarıklık ve kaşıntı şikayetleri ile kendini belli ediyor. Ayrıca havuzlarda kullanılan klor da alerjik reaksiyonlara ya da tahriş nedeniyle kimyasal konjonktivite sebep olabiliyor ve yine gözlerde kaşıntı, yanma ve sulanmaya yol açıyor. Bu sorunlardan korunmak için su altındayken gözleri açmamak ve yüzücü gözlüğü kullanmak gerekiyor.

Bir diğer önemli sorun ise dış kulak yolu enfeksiyonları olarak karşımıza çıkıyor ve akıntı, şişlik, tıkanma hissi, ağrı ile kendini belli ediyor. Bu sorunları yaşamamak içinse kulakları havuzdan çıktıktan sonra iyice temiz su ile durulamak, kulak tıkacı ve bone kullanmak gerekiyor. İdrar yaparken yanma, ağrı, kasık ağrısı ile kendini belli eden idrar yolu enfeksiyonları da kirli havuz suları ile oluşabilecek sorunlar arasında yer alıyor. Bu enfeksiyondan uzak durmanın yolu ise sık duş almaktan, uzun süre ıslak mayo ile kalmamaktan ve sık kurulanmaktan geçiyor. İyi temizlenmeyen havuzlardaki diğer bir önemli sorun da cilt enfeksiyonları. Bunlar arasında ise özellikle mantar enfeksiyonları başta geliyor. Ayak mantarları, kadınlarda genital mantar enfeksiyonları ve cildin diğer kısımlarında görülebilen mantar enfeksiyonları oluşabiliyor. Korunmak için temizliğinden emin olunmayan havuzlardan uzak durmak, sık duş almak ve ortak havlu, terlik vs. kullanılmamak gerekiyor” diyor.

Eklenme Tarihi: 20.08.2019
Toplam Sayfa Gösterimi: 349

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2020 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi