Koroner BT Anjiografi ile 10 Saniyede Kalp Taraması

Günümüzde, ileri teknolojilerle geliştirilen görüntüleme teknikleri sayesinde kalp ve koroner damarlarda meydana gelebilecek hastalıklar bilgisayarlı tomografi (BT) ile sadece birkaç saniye içerisinde değerlendirilebilmektedir.

DAMARLARIN 3 BOYUTLU GÖRÜNTÜSÜ ALINABİLİYOR

Aslında bilindik akciğer veya beyin tomografisi ile aynı mantıkta işleyen bu yöntem ile tıkalı veya daralma olan bir damar olup olmadığı kontrol edilir. Halk arasında “10 saniyede anjiyo” veya “kansız anjiyo” olarak da bilinen Koroner BT anjiyografi için ilk aşamada koroner damarlarda genişleme sağlanması amacı ile hastaya dil altı bir tablet verilir. Damardan verilen bir kontrast madde sayesinde de üç boyutlu görüntüleme sağlayan özel bilgisayar programları ile hastanın değerlendirmeye alınacak olan koroner damarlarının farklı açılardan görüntüleri alınır. İki veya üç boyutlu olan bu görüntüleme işlemi için yaklaşık 10 saniyelik bir süre yeterlidir. Bir tıkanıklık saptanması durumunda ise tedavi yönteminin belirlenmesi ve gerektiğinde uygulanması amacıyla hasta klasik anjiyografiye yönlendirilir.

İLERİ TEKNOLOJİ KULLANILIYOR

Hareketli bir organ olan kalbin radyolojik görüntülenmesi sırasında her zaman doğru sonuçlar alınamayabilir. Koroner BT tekniği için yüksek hızda tarama kapasitesi ve ileri bilgisayar yazılımlarına sahip cihazlar İle işlemi yapmak gerekir ve bunun sayesinde, görüntüleme esnasında kalbin hareketinin neden olabileceği yanıltıcı tanılar ortadan kalkar. Kontrast maddeye bağlı olarak görülebilen hafif yan etkiler ise birkaç saniyede geçer.

KORONER BT ANJİYOGRAFİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Bu yöntemin tercih edilmesi için en etkili faktörlerin başında hastanın risk grubunda olması gelir. Hastanın ailesinde kalp-damar hastalığı varsa hasta risk taşıyor demektir. Yüksek tansiyon hastaları, obezite hastaları, yüksek kolesterol ve trigliserit değerine sahip olan hastalar, sigara kullananlar ve diyabet hastaları da bilgisayarlı tomografi yöntemini tercih edebilirler. Uluslararası bilimsel makalelerde bu yöntemin özellikle düşük risk grubu hastalarda kullanılması da sıkça önerilmektedir.

Eklenme Tarihi: 11.01.2020
Toplam Sayfa Gösterimi: 2735

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2020 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi