Okullar Kapanırken

Hem ebeveynler hem çocuklar için  yorucu geçen bir eğitim döneminin sonuna geldik. Sınavlar, karneler ve eğitim sistemindeki belirsizlikler çocuk ve ergenlerde ruhsal açıdan zorlayıcı olabilmekte ve yatkınlığı olan bireylerde kaygı, depresyon ve  uyku bozuklukları gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Bu nedenle yaz dönemi akademik yaşam kaynaklı tüm bu sıkıntılara ara vermek veya telafi etmek için “fırsat” anlamını taşıyabilir . Buna karşılık tatil zamanının hem aile hem de çocuk tarafından iyi yönetilmesi gereklidir. Yaz tatilinin tümü bilgisayar ve televizyon önünde harcanmamalıdır. Yüzme ve jimnastik gibi beden hareketlerini içeren aktivitelere çocukların yönlendirilmesi hem fiziksel hem de ruhsal açıdan daha yararlı olacaktır. Bununla birlikte özellikle dikkatini sürdürmede güçlük çeken çocukların eğitim döneminde kazandıkları akademik becerilerin devamı için yaz döneminde de haftada bir iki günü içeren eğitsel faaliyetler planlanabilir. Bu eğitim planının okulu hatırlatmaması, sıkıcı olmaması ve kısa zaman dilimlerine bölünmesi çocuğun motivasyonunu arttıracağı gibi  dikkat becerilerinin süreklileşmesine de yardımcı olacaktır.

Ailelerin “tüm yıl ders çalıştı yoruldu, yazın her şey serbest !!!”  yaklaşımı disiplin yöntemlerinin geçerliliğini azaltabilir. Kuralların yazın da geçerli olduğu unutulmamalıdır. En önemlisi de yaz aktivitelerinde mümkün olduğunca haftada bir iki gün çocuğunuza zaman ayırmaya özen göstermektir. Çalışan ebeveynler için yaz dönemi tümüyle çocuğun sorumluluğunun başka bir kuruma veya kişiye devredilmesi anlamını taşıyabilir. Ancak unutulmamalıdır ki çocuğunuzun keyifli vakit geçirmesi sırasında ne kadar sık ona eşlik ederseniz ve özel zaman ayırırsanız , kuralları ve sınırları uygulamada o kadar az sorun yaşarsınız.

Günümüzde “pozitif disiplin” olarak adlandırılan bu yöntemin popülerliği ve etkinliği giderek artmaktadır.  Keyifli tatiller...

Eklenme Tarihi: 21.06.2016
Toplam Sayfa Gösterimi: 1703

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2020 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi