Sünneti Ciddiye Alma Konusunda Uzmanların Uyarılarına Dikkat Edin

Okulların kapanması ve uzun yaz tatili ile beraber toplumun büyük bir kısmında erkekliğe ilk adımın atılması olarak da sembolize edilen sünnet için adeta sezon açılmış oluyor. Uzmanlar ise sünnetin basit gibi görünse de sonuçta cerrahi bir işlem olduğunu hatırlatıyor ve en uygun zamanın 2 yaş öncesi veya 6 yaş sonrası olduğu konusunda aileleri uyarıyor.

Çok eski dönemlerden bu yana dini veya kültürel gerekçelerle uygulanan sünnet, erkeklerde cinsel organın (penis) başını örten ve koruyan üst derinin bir kısmının veya tamamının kesilip atılması işlemi olarak tanımlanıyor. Erkek çocuklarının erişkinliğe attığı ilk adım olarak da nitelendirilen sünnet, tıbben bir zorunluluğu bulunmasa da özellikle idrar yolları enfeksiyonları ve cinsel yolla geçen hastalıkların bulaşma ihtimalini azaltan cerrahi bir işlem.

Sünneti cerrahlar yapmalı

Genel hijyen açısından birçok faydası olan sünnetin, deneyimli cerrahlar tarafından uygun koşullarda ve doğru yöntemlerle yapılması gerektiğini anlatan Medline Adana Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Ali Elbek, halk arasında basit bir işlem olarak görülse de gerekli şartlar yerine getirilmeden yapılan sünnet işleminde yaşanacak olası sorunların ileride çocuğun tüm yaşamını etkileyerek önemli problemlere yol açabileceğini söylüyor.

Telafisi zor sorunlar yaşanabilir

Sünnetin uygun koşullarda ve deneyimli cerrahlar tarafından yapılmaması durumunda peniste kalıcı hasarlar hatta hayati tehlike bile oluşabileceğini belirten Dr. Ali Elbek, “İşlem sırasında oluşabilecek bir hatanın olası etkileri ilerde telafisi zor sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, sünnet öncesinde çocuğun muayene edilerek kontrolden geçirilmesi, doğumsal bir anomali riskinin olup olmadığına bakılması gerekir. Tüm şartlar cerrahi işlemi gerçekleştirmek için uygun ise sünnet, enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak amacıyla, temel cerrahi prensiple uygun olarak steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir” diyor.

Bebeklerde lokal anestezi uygulanıyor

İlk 6 ayda bebekler kısmen hareketsiz olduğundan sünnet işleminin lokal anestezi ile yapılabileceğini söyleyen Dr. Ali Elbek, “Sünnet her yaşta uygulanabilecek bir işlem olmakla birlikte, oluşabilecek psikolojik travmaların ve enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi açısından doğumdan sonraki ilk 2 yıl içerisinde yapılması daha uygun olacaktır. Özellikle 2 ila 6 yaş arası, çocuklarda cinsel kimlik kazanım dönemi olarak kabul edildiğinden çocuk gelişim uzmanları psikolojik olarak sorun yaşanmaması için sünnetin 2 yaşından önce veya 6 yaşından sonra yapılmasını önermekteler. Bununla beraber, 2-6 yaş arası ve üzerinde ise sünnet genel anestezi altında yapılabilmektedir” diyor.

Belli bir mevsimi yok

Dr. Ali Elbek, sünnet için ideal bir mevsim bulunmamakla beraber işlemin yaz mevsiminde yaptırılmasının yaranın açık tutularak iyileşmeyi hızlandırabileceğini söylüyor.

Kanser ve enfeksiyon oranı düşüyor

Yapılan araştırmaların sünnet olanlarda idrar yolu enfeksiyonları görülme oranının yarı yarıya azaldığına işaret ettiğini söyleyen Dr. Ali Elbek, yine sünnet olmuş yetişkinlerde penis kanserine yakalanma riskinin de sünnetsiz hastalara göre önemli oranda düştüğünü belirtiyor. Dr. Ali Elbek, sünnet olmuş yetişkinlerin eşlerinde görülen rahim ağzı kanseri vakalarının yine önemli ölçüde düşük olduğunu da sözlerine ekliyor.

Eklenme Tarihi: 11.06.2018
Toplam Sayfa Gösterimi: 380

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2019 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi