Sıcaklar Kalpten Vuruyor

Hava sıcaklıklarının artmasıyla beraber kalp hastalıkları ile ilgili şikayetlerde de bir artış gözleniyor. Özellikle yaşlılar, kalp hastalığı olanlar ve hipertansiyon ilaçları kullanan bireyler için sıcak ve nemli havalarda risk yükseliyor. Bu nedenle sıcak havalarda kalp ile ilgili sorunlar yaşamamak için korunma yollarını bilmek ve buna göre tedbir almak gerekiyor. 

Kalp, aşırı sıcaklardan olumsuz etkileniyor

Kalp üzerindeki en kötü etki sıcak hava dalgalarında hissediliyor. Örneğin, 1995 yılında ABD’nin Chicago kentinde yaşanan sıcak hava dalgası nedeniyle 700 ölüm gözlenmiş ve bunların yaklaşık yüzde 40’ının daha önceden bilinen kalp hastalığı olanlarda gerçekleştiği saptanmış. 2003 yılında Avrupa’da yaşanan sıcak hava dalgasında ise bilinen kalp hastalığı olanlarda gerçekleşen ölüm oranlarının, mevsim normallerinde iklim koşulları yaşanan zamanlara göre yüzde 30 daha fazla olduğu tespit edilmiş durumda.

Yaşlılar daha fazla risk altında

Sıcak ve bunaltıcı günlerde kalbimiz, vücudumuzu soğutan temel mekanizma olan terleme olayını başlatmak için normalden daha fazla kan pompalamak zorunda kalıyor. Yaşımız ilerledikçe, vücut sıcaklığımızı dengeleme yeteneğimiz de azalıyor. Sıcak çarpması durumu vücudumuzun kendini soğutma işlevinde başarısız olması ile ortaya çıkıyor. Halsizlik, bulantı, kusma, baş ağrısı-dönmesi, kas seğirmesi ve bilinç bulanıklığı ile kendini gösteriyor. Kimi zaman bu belirtiler organ yetmezliklerine dahi yol açabilecek kadar önemli bir durum olduğunun habercisi bile olabiliyor.

İlerleyen yaşla beraber tüm atardamarlarda artan plak yükü nedeniyle damarlar daha sert bir yapıya dönüşüyor, ayrıca susama hissinde bir azalma oluyor. Sıcak çarpması halinde ileri derecede tansiyon düşüklüğü ortaya çıkabiliyor. Bu durum özellikle yaşlılarda bayılmaya kadar giden sorunlara yol açıyor.

İlaç kullanımında temkinli olun

Kalp hastalıkları ya da hipertansiyon için kullanılan ilaçlara karşı sıcak havalarda temkinli olmakta fayda var. Bunun nedeni ise bazı ilaçların güneş ışığı hassasiyeti nedeniyle cilt reaksiyonlarına yol açabilmesi. İdrar söktürücü özelliği olan ilaçlar ise aşırı su kaybına neden olarak sağlığı bozabiliyor. Bu tür ilaç kullanan hastaların gerekirse doktorlarına tekrar danışmaları öneriliyor.

Susuzluk tehlikeli!

Dehidratasyon yani susuzluk, vücudun ihtiyacı olan suyun metabolizmada olmadığı anlamına geliyor. Böyle bir durumda önce kan hacmi düşüyor, sonra da organlara pompalanan kan miktarı hızla azalıyor. Ardından, uç vakalarda organların işlevlerini yitirdiği bile görülebiliyor. Bazen minerallerin de terleme yoluyla kaybedilmesi sonucunda metabolizmada sorunlar gözlenebiliyor. Bu gibi durumlarda söz konusu maddelerin hızla yerine konulması gerektiğinden yeterli miktarda sıvı alımı büyük önem arz ediyor.

Bu önlemleri almanızda fayda var

Yeterli önlemler alındıktan sonra sıcak havalarda kalp sağlığını korumanın kolaylıkla mümkün olduğunun söyleyen uzmanlar şu tavsiyelerde bulunuyor:

  • Bol su için: Su kaybını yaşamadan önce su tüketmek önemlidir. Bu nedenle su içmek için susamayı beklemeyin. Aşırı miktarda kafein ve alkol tüketiminden uzak durun. Unutmayın, açık renkli idrar çıkarmak yeterli sıvı aldığınızın en iyi göstergesidir.

  • Uygun giysiler seçin: Hafif ve açık renkli kıyafetleri, nefes alan pamuklu kumaşları tercih edin.

  • Güneşten korunun: Güneşin en tepede olduğu 11:00 ila 16:00 saatleri arasında dışarıda bulunmamaya gayret edin ve dinlenin. Dışarıya çıkacaksanız mutlaka şapka veya şemsiye kullanın.
Eklenme Tarihi: 28.06.2019
Toplam Sayfa Gösterimi: 341

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2020 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi