Scalp Cooling Yöntemi

Onkoloji hastalarında kemoterapiye bağlı en sık görülen yan etkilerden biri de saç dökülmesidir. Bu yan etki, hasta psikolojisi açısından yıpratıcı bir etkiye sahiptir.

Birçok hastanın kemoterapi sonucu saçları döküldüğü için sosyal hayatına ara vermek zorunda kaldığı gözlemlenmektedir. Bu durum özellikle genç ve kadın hastalarda daha sık yaşanmaktadır.

Tedaviyi planlayan onkolog, ilaçlara ve hasta özelliklerine göre değişmekle beraber, hangi hastada ne kadar saç dökülmesi olacağını önceden tahmin edebilmektedir.

Son yıllarda kullanılmaya başlanan “Scalp Cooling Yöntemi” ile hastaların saçlı derileri -40 dereceye kadar soğutulmakta ve kemoterapi bu şekilde verilmektedir. Böylece yoğun saç, kaş, kirpik kaybı beklenen hastalarda bile yüzde 70’e varan oranlarda saç dökülmesi engellenebilmektedir.

Bu yöntemin tedavi etkinliğini ve başarısını etkilemediği, hastaların psiko-sosyal durumunu belirgin şekilde düzelttiği bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır.

Eklenme Tarihi: 01.07.2019
Toplam Sayfa Gösterimi: 436

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2020 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi