Medline Tüp Bebek (IVF) Merkezi

Tedavi edilmeyen demir eksikliği hayat kalitesini bozuyor

Vücudun yaşamsal faaliyetleri için gerekli pek çok mineralden biri olan demirin en önemli görevlerinden bir tanesi de oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarlar) yapımında kullanılmasıdır. Demir seviyesinin düşük olması durumunda ise alyuvarlar yeterince oksijenlenemez ve daha az üretilirler. Bunun sonucunda da doku ve organlarda bulunan oksijen miktarı düşer ve hâlsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon ve kaygı bozukluğu gibi şikâyetler ortaya çıkar.

Günümüzde demir eksikliği dünyada yaygın olarak 2 milyardan fazla insanı etkileyen önemli bir küresel sağlık problemi olarak karşımıza çıkıyor. Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Dr. Fatih Öçal, bu durumun en kötü yanının ise düşük hayat kalitesi ve ciddi organ komplikasyon risklerini beraberinde getirmesi olduğunu söyleyerek şunları anlattı…

Yaşamsal faaliyetler için gerekiyor

Alyuvarların üretimi için günlük 20-25 mg. demir ihtiyacımız bulunmaktadır. Demir, alyuvarların üretiminin yanı sıra, tüm doku ve organlara oksijen taşınması, enerji üretimi, DNA onarımı, hücre çoğalması ve çocukların sağlıklı gelişimi için çok önemli, temel bir elementtir. Özellikle bilinçsiz ağrı kesici ve kan sulandırıcı ilaç kullanan yaşlılar, büyüme çağındaki çocuklar, gebelik ve emzirme dönemindeki kadınlar, yetersiz beslenen hastalar, böbrek diyaliz hastaları ve bariatrik cerrahi (mide küçültme ameliyatı) geçiren hastalar demir eksikliği yönünden riskli grupta yer alırlar.

Kadınlar risk altında 

Kadınlarda demir depoları erkeklere göre daha az olduğundan demir eksikliğine bağlı kansızlık şikâyeti daha sık görülür. Özellikle çocuk doğurma çağındaki kadınlar aylık menstrüasyon (âdet kanamaları) sırasında gerçekleşen kan kaybından dolayı demir eksikliği anemisi açısından tehdit altındadırlar.

Tedavisinde geç kalınmamalı

Demir eksikliği oluşması durumunda kalpte sorunlar, halsizlik, konsantrasyon güçlüğü, dikkat eksikliği, baş dönmesi, dilde yanma, yutma güçlüğü, huzursuz bacak sendromu, saç dökülmesi, tırnaklarda kırılma ve Pika Sendromu (toprak, buz gibi besinsel olmayan gıdaları yeme isteği) gelişebilir. Bu nedenle demir eksikliği anemisinde altta yatan nedenin tespit edilerek tanının vakit kaybedilmeden konulması ve tedavinin mümkün olan en kısa zamanda yapılması büyük önem arz eder.

Takviye doktor kontrolünde alınmalı

Tedavi 2 aşamada gerçekleştirilebilir. Ancak demir eksikliği birkaç günde düzelebilecek bir durum değildir. Bireyin vücudundaki demir rezervlerinin yenilemesi için en az birkaç ay süreyle demir takviyesi alması gerekebilir. Eczanelerde genellikle reçetesiz satılan demir takviyeleri bireyin demir rezervlerini yenilemek için kullanılabilir. Birey için doğru ve uygun dozu ise mutlaka uzman bir doktor tarafından belirlenmelidir.

Altta yatan neden araştırılmalı

Demir takviyesinden fayda göremeyen bireylerde ise muhtemelen bir kanama (şiddetli âdet kanaması, kalın bağırsak kanseri vs.) veya doktorun araştırması ve tedavi etmesi gereken bir demir emilimi problemi olabilir. Bu süreçte ise farklı adımlar atmak ihtiyacı doğabilir. Örneğin; şiddetli âdet kanamasını hafifletmek için ilaç kullanılması, anemiye neden olabilecek antibiyotik tedavilerinin sonlandırılması, peptik ülser ve kanamaya yol açan ağrı kesicilerin kesilmesi, kanamaya neden olan polip, tümör veya fibroidin alınması için cerrahi girişimler yapılmak zorunda kalınabilir.

Eklenme Tarihi: 16.08.2021
Toplam Sayfa Gösterimi: 505

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2021 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi