Tenisçi Dirseği Ev Hanımlarının Bile Sorunu

Tenisçi dirseğinden en çok muzdarip olan grup raket sporları ile uğraşan sporcular. Ancak bu hastalıkta el bileği ile tekrarlayan ve zorlayıcı işleri yapan herkes risk altında. Özellikle marangozlar, boyacılar, tesisatçılar, ofiste devamlı bilgisayar kullanmak zorunda olanlarda hatta yoğun ev işi yapan ev hanımlarında bile tenisçi dirseğine sıkça rastlanıyor.

Hekimler, günümüzde toplumun birçok kesiminde görülen bu rahatsızlığı, parmakları ve el bileğini yukarı kaldıran kasların çıkış noktasındaki (dirsek) gerilme ve zarar görme olarak tanımlıyorlar. Hastalık ise kişiye ağrı ve kavrama güçlüğü şeklinde yansıyor.

El sıkışmak bile acı verebiliyor

Tenisçi dirseği en sık 30 ila 50 yaşları arasında görülüyor. Bu rahatsızlığın en önemli belirtisi ise dirseğin dış kenarında bulunan kemik çıkıntısının üzerinde beliren ve ön kola doğru yayılan ağrı olarak biliniyor. Ağır bir sürahiyi kaldırırken dirsekte hissedilen ve bileğe doğru uzanan ağrıyı bu duruma örnek olarak göstermek mümkün. Ağrı ile birlikte kol kaslarında güçsüzlük de görülebiliyor. Sorun, tek bir zorlayıcı hareketin ardından başlayabileceği gibi uzun süren zorlayıcı bir aktiviteden 24 ila 72 saat sonra da ortaya çıkabiliyor. Ağrı önceleri hafif şiddette hissedilse de zorlayıcı aktivitelerin devam etmesi halinde haftalar içerisinde giderek fazlalaşıyor. Hatta ilerlemiş durumlarda valiz çekmek, kavanoz kapağı açmak hatta el sıkışmak bile şiddetli ağrı verebiliyor.

İlk altı hafta önemli

Tenisçi dirseği doğru tedavi ve dinlenme ile geçebiliyor. Ancak burada en önemli nokta 6 haftayı geçirmemek. Hastalar ise genellikle bu süreyi geçirdikten sonra bir doktora başvuruyorlar. Hastanın yakınmaları eğer çok şiddetli değilse ağrı kesici ilaç kullanımı, istirahat, buz uygulaması ve spora ara verme gibi yöntemlerle sorun çözümlenebiliyor. Doktorun önereceği uygun egzersiz ve germe programları da faydalı oluyor. Ancak 4 ila 6 haftalık tedaviye rağmen hastanın yakınmaları devam ederse farklı tedavi seçenekleri gündeme gelebiliyor. Bu yöntemlerden biri de sorunlu bölgeye kortizon enjeksiyonu. Kortizon iğneleri o bölgedeki ağrı ve şişliği azaltarak fayda sağlıyor ve gerektiğinde birkaç kez tekrarlanabiliyor.

Alternatif tedaviler gündemde

Son zamanlarda hastalığın tedavisinde yeni uygulamalar gündeme gelmiş durumda. Bunlardan ilki şok tedavisi ile bölgede oluşan kötü ve ağrılı dokunun ses dalgalarıyla yok edilmesi. Bu yöntemin kronikleşmiş vakaların ancak yüzde 30’unda faydalı olduğu saptanmış. Bir diğer yöntem ise PRP enjeksiyonları. Bu uygulamada ise hastadan alınan küçük bir tüp kan, özel cihazlar ile santrifüj edilerek 2-3 mililitre PRP elde ediliyor. Bu sıvının içinde konsantre miktarlarda büyüme ve iyileşme faktörleri bulunuyor. Bunlar vücudun doğal iyileşme ve tamir mekanizmalarını harekete geçirmeye yardımcı oluyorlar. Ancak, bu yöntemin birçok kas ve tendon yaralanmasının tedavisinde son yıllarda yaygın olarak kullanılsa da bilimsel olarak etkinliği henüz tam olarak kanıtlanmış değil.

En son seçenek cerrahi tedavi

Tenisçi dirseği rahatsızlığında hastaların yaklaşık yüzde 90’ı cerrahi olmayan yöntemlerle iyileşiyor. Ancak alternatif yöntemler kişiyi kesin sonuca ulaştırmazsa cerrahi tedavi gerekiyor. Cerrahi tedavide, ağrılı bölgedeki dejenere olan tendon yapışma yerinden ayrılarak hastalıklı bölge temizleniyor. Ardından da tendon yerine tekrar dikilerek tamir ediliyor.

Eklenme Tarihi: 30.11.2019
Toplam Sayfa Gösterimi: 258

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2020 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi