COVID-19 TESTLERİ

Detaylı Bilgi Al

Whipple ameliyatı nedir

Whipple, pankreasın baş kısmı ile on iki parmak bağırsağı, safra kanallarının bir kısmı ve safra kesesinin alındığı, ardından da yeni bir sindirim sistemi akışının sağlandığı oldukça karmaşık bir ameliyatın adıdır.

Genel olarak ‘Ampulla Tümörleri’ olarak tanımlanan ve pankreasın baş kısmında, safra yollarının alt ucunda veya on iki parmak bağırsağında yerleşen tümörlerin cerrahi tedavisinde uygulanır.

Cerrahinin en kapsamlı ameliyatlarından biri olan Whipple yönteminin deneyimli cerrahlar tarafından, alt yapısı uygun ve tam teşekküllü merkezlerde gerçekleştirilmesi gerekir.

Ameliyatın önemi, hastalıklı organların çıkarılması ve geri kalan organların birbirine eklenmesi olmak üzere iki aşamada öne çıkar. Ampulla civarı denilen bu bölge karın içindeki en karmaşık anatomiye sahip bölgedir ve dikkat edilmesi gereken damarsal yapılar vardır. Rezeksiyon olarak tanımlanan birinci aşama, ileri düzeyde anatomik bilgi ve özen gerektirir.

Rekonstrüksiyon olarak tanımlanan ikinci aşamada ise pankreas adlı organın bağırsaklara bağlanması noktasında oluşabilecek sorunlar ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Pankreas bağlantısı sırasında dokuların durumuna uygun cerrahi yöntemlere hakimiyet bilgisi, tecrübe ve özen başarıya doğrudan etki eden önemli faktörlerdir.

Eklenme Tarihi: 12.01.2021
Toplam Sayfa Gösterimi: 448

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2021 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi