COVID-19 TESTLERİ

Detaylı Bilgi Al

Çocuklarda geniz eti sorunları yüz şeklini bozabiliyor

Çocuklarda sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası geniz eti (Adenoid) büyümesi gelişebilir. Bu durum özellikle 2-6 yaşları arasında koanayı (burun gerisi) tıkayıp burun tıkanıklığı veya östaki tüpünü kapatarak kulakla ilgili yakınmalarına neden olabilir, ağızdan solunumunu zorunlu kılabilir.

Kronikleşen enfeksiyonlar, ağız kokusu, horlama, enseden terleme, geniz akıntısı ve işitmede azalma gibi sorunlara yol açabilir. Kimi durumlarda sürekli burnu tıkalı olan ve ağızdan nefes alan çocuklarda “adenoid yüzü” olarak adlandırılan görünüm oluşur. Bu yüz görünümünde; yüzün orta kısmı basık, ağız sürekli açık, üst çene öne doğru çıkık, damak yapısı kubbeli ve dar bir hal alır. Dişlerde ise kapanma problemleri ve sık-sık çürük gelişir.

Hastalığın tanısı K.B.B. muayenesi ve gerekli görülen durumlarda yan kafa grafisi çekilerek kolaylıkla konulabilmektedir. Tedavisi için yapılacak geniz eti ameliyatı ile sorun kolaylıkla çözümlenebilir.

Eklenme Tarihi: 03.07.2021
Toplam Sayfa Gösterimi: 347

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2021 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi