COVID-19 TESTLERİ

Detaylı Bilgi Al

Anne adayları yaz sıcaklarında zorlanıyor

Gebeler duygusal olarak çok hassas ve kırılgan olabiliyorlar. Bunun nedeni ise hamilelik döneminde salgılanan ve değişen hormonlar oluyor. Üstelik yaşanan endişe ve korkular yaz sıcaklarının bunaltıcı etkisi ile birleştiğinde daha da artabiliyor. Anne adaylarının sorun yaşamamak için böyle bir durumda hiç çekinmeden doktoruyla kaygılarını paylaşması önem kazanıyor.


Hamileliğin normal sürecinde vücut ısısının doğal olarak yükseldiğini vurgulayan Medline Adana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Eray Memeç, Özellikle artan sıcaklıklarla beraber gebelik dönemlerinin ilk 3 ayı ve son 1 ayı yaz aylarına denk gelen anne adayları için bu sürecin oldukça zorlu geçebileceğini anlatarak önerilerde bulundu.

Bol miktarda sıvı tüketin

Özellikle hamileliğinin ilk ayları yaza denk gelen anne adaylarında halsizlik şikâyeti, terleme ile oluşan sıvı kaybına bağlı olarak daha belirgin olabiliyor. Gebeliğinin son aylarında olanlar içinse yaz ayları yine yüksek sıcaklık değerleri nedeniyle zorlu geçebiliyor. Vücutlarında oluşan değişime ve alınan kilolara bağlı olarak en sık solunum sayısında artış, nefes darlığı, efor kapasitesinde azalma ve sıcağa karşı tahammülsüzlük şikâyetlerinden yakınılıyor. Bu dönemde sıvı alımındaki yetersizlik, tansiyon düşüklüğüne neden olabildiği gibi kabızlık, idrar yolu sorunları hatta bebeğin amniyotik sıvı miktarında azalmaya ve rahim kasılmalarına sebep olarak erken doğuma bile yol açabilir. Bu nedenle gebelerin günlük olarak ortalama 3 litre sıvı tüketmeleri çok önemlidir.

Yediklerinize dikkat edin

Yaz aylarında ev dışında yemek yeme sıklığı da artıyor. Bu dönemde bağırsak enfeksiyonları ve gıda zehirlenmeleri ise daha fazla görülüyor. Bundan dolayı gebelikte dikkatli olmak ve ishal, kusma, bulantı gibi şikayetlerde vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Ayrıca hazmı zor, metabolizmayı yoran yağlı veya hamur işi yiyeceklerden kaçınarak ölçülü bir şekilde sebze, meyve ve protein ağırlıklı beslenilmesi anne ve bebeğin sağlığı açısından yararlı olacaktır.

Öğlen sıcağından kaçının

Gebelerin günün en sıcak olduğu öğle saatlerinde mümkünse dışarıya çıkmamaları gerekiyor. Özellikle 11:00 ila 16:00 saatleri arasında dışarı çıkmayıp bu süreyi klimalı veya serin bir yerde geçirmeleri önerilir. Söz konusu aşırı sıcak saatlerde dışarı çıkmaları zorunlu olan hallerde ise sentetik olmayan, açık renkli ve bol elbiseler giymeleri ayrıca yüksek korumalı güneş kremleri ve şapka kullanarak tedbirli olmalıdırlar.

Seyahat edecekseniz mola verin

Daha önceden bilinen bir erken doğum riski olmayan gebelerin, doktorlarının onayı dahilinde gebeliklerinin 9. ayına kadar ve gidecekleri yerde doktora ulaşma sorunu yoksa seyahat etmelerinde herhangi bir sakınca bulunmuyor. Ancak uzun süre hareketsiz kalan gebelerin bacaklarında dolaşım bozukluğu ve damar içinde pıhtı oluşma riski ortaya çıkabilir. Bu nedenle yolculuklarda mümkün ise uçağın tercih edilmesi yerinde olacaktır. Kara yolu ile yapılacak uzun seyahatlerde ise varis çorabı kullanılması, otururken bacaklara germe egzersizi uygulanması ve 2 saatte bir mola verilerek kısa yürüyüşler yapılması gerekiyor.

Eklenme Tarihi: 06.07.2021
Toplam Sayfa Gösterimi: 420

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2021 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi