COVID-19 TESTLERİ

Detaylı Bilgi Al

Baharla Gelen Saman Nezlesi Kabus Oluyor

Kışın artık geride kaldığı ve ılık bahar aylarının gelmesi ile beraber doğanın canlanıp uyanmaya başladığı şu günlerde mevsimsel olarak ortaya çıkan alerjik rinit birçok kişinin adeta kâbusu oluyor. Uzmanlar bunun nedenini, bu kişilerin polen gibi hava kaynaklı maddelere karşı alerjik tepki göstermesi olarak açıklıyorlar. Söz konusu hastalık ise halk arasında daha çok “saman nezlesi” olarak biliniyor.

Vücutta kaşıntı, kızarıklık, burunda şeffaf renkte akıntı ve kimi zaman şişme, arka arkaya defalarca hapşırmalar ve gözlerde kaşıntı gibi şikâyetlerle kendini belli eden saman nezlesinin, üst solunum yolu enfeksiyonu olan nezle ile karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Medline Adana Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan, bu hastalığın tedaviye rağmen genellikle ömür boyu devam ettiğini söyleyerek önemli bilgiler veriyor.

Baharla beraber geliyor 

İlkbaharın gelmesiyle görülmeye başlayan mevsimsel alerjik rinit (Saman nezlesi) en sık rastlanan alerjik hastalıklardan biri olarak öne çıkıyor. Saman nezlesinde alerjik reaksiyona neden olan madde ya da maddeler “alerjen” olarak tanımlanıyorlar. Ancak saman nezlesi olmayanların çoğunluğu için bu maddeler alerjen etki yaratmıyor. Çünkü bağışıklık sistemi onlara herhangi bir tepki göstermiyor.

Her yaşta görülüyor

Hastalık özellikle alerjik yatkınlığı olan kişilerde daha sık görülüyor. Bu durum küçük yaşlarda ortaya çıkabileceği gibi ileri yaşlarda da görülebiliyor; genellikle ömür boyu sürse de ileri yaşlarda şiddeti azalıyor. Kendiliğinden geçme olasılığı ise oldukça düşük olduğundan soruna neden olan alerjenlerden uzak durulması önem kazanıyor.

Ailesel yatkınlık önemli

Alerjik rinit teşhisinde hastanın yaşına, hangi ortamlarda şikayetlerinin arttığına, daha önce kullandığı ilaçlara ve özellikle ailesinde alerjisi olan kimse olup olmadığına doktor tarafından mutlaka bakılması gerekiyor. Alerji genetik bir hastalık olduğundan ailede başka bireylerde de olması tanı konmasında önemli bir faktör oluyor. Hastanın öyküsü ve muayene bulguları alerjiyi düşündürüyorsa, alerji testleri uygulanıyor. Bu testler deri testleri ve kanda alerjenlerin incelenmesi şeklinde gerçekleştiriliyor. Özellikle alerji tedavisine cevap vermeyen kişilerde detaylı burun muayenesi, çocuklarda geniz eti, erişkin hastalarda ise kıkırdak eğriliği, burun polipleri ve sinüzit olup olmadığının da araştırılması gerekiyor.
 

Bu önerilere kulak verin!

Alerjik belirtilerin kontrolü, birden fazla tedavi yönteminin birlikte uygulanmasıyla sağlanıyor. Alerjenle karşılaşmanın önlenmesi, ilaç ve aşı tedavileri bu yöntemler arasında yer alıyor. Ancak ilk ve en önemli aşama alerjik rinite neden olan etkenlerden uzak durmak oluyor. Bu hastalıkta çevresel faktörler çok yaygın olduğundan tamamen korunmak pek mümkün olmasa da söz konusu durum aşağıdaki tedbirlerle hafifletilebiliyor.
 

  • Polen mevsiminde kapı ve pencereleri kapalı tutun
  • Klimanızdaki filtreleri her ay değiştirin
  • Evinizde bitki yetiştirmeyin
  • Evinizde tüylü hayvan beslemeyin
  • Kuştüyü yastık, yün yorgan-yastık ve yatak yerine sentetik olanlarını kullanın
  • Sigara içmeyin, yanınızda içirmeyin
Eklenme Tarihi: 05.05.2021
Toplam Sayfa Gösterimi: 636

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2021 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi