COVID-19 TESTLERİ

Detaylı Bilgi Al

Beyin ameliyatlarında ileri teknolojiler iş başında

İnsan vücudunun sırları hala tam çözülememiş organı olan beynimiz vücut ağırlığımızın sadece yüzde 2’sini oluşturuyor. Buna karşın beynimiz, tüm enerjimizin yüzde 20’sini harcıyor ve vücudumuzdaki hemen hemen tüm işlevleri bir mühendis hassasiyetiyle düzenliyor.

Beynimizde oluşabilen tümörlerin en önemli hastalıklar arasında yer aldığını söyleyen Medline Adana Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Derviş Mansuri Yılmaz, günümüzde beyin tümörlerinin tedavisinde kişiye özel nöronavigasyon destekli mikrocerrahi teknikler kullanıldığını ve yüz güldürücü sonuçlar alındığını anlatarak önemli bilgiler verdi.

Her yaş grubunda görülebiliyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre yaklaşık 120 çeşit beyin tümörü bulunur. Toplumda görülme sıklığı yaklaşık 100 binde 5 olan beyin tümörleri her cins, ırk ve yaşta görülebilir. Ancak çocukluk yaş grubu ve 60 yaş üzerinde kötü huylu tümörlerin görülme sıklığı daha fazladır.

Çevresel faktörler tümör oluşumunda etken

Yapılan araştırmalar radyasyonun tümör oluşumunda kesin risk faktörü olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte ailesel yatkınlık, vücudun savunma sisteminin düşmesi ve çevresel faktörler de tümör oluşumunda etkendir. Beyin tümörleri genellikle kendini baş ağrısı (özellikle sabah saatlerinde daha belirgin), bulantı, kusma, bilinç bozukluğu, havale geçirme, kol ve bacaklarda tam veya kısmi felç durumu, unutkanlık, kişilik değişikliği, konuşma bozukluğu, işitme kaybı veya azlığı, yürürken dengesizlik, görme bozukluğu, hormonal düzensizlikler, ellerde ve ayaklarda büyüme meydana gelmesi gibi belirtilerle gösterir.

Mikrocerrahi ile tümör çıkartılıyor

Günümüzde beyin tümörlerinin tedavisinde öncelikli yaklaşım, ameliyat esnasında özel mikroskoplar kullanılarak tümörün mikrocerrahi yöntemi ile çıkarılmasıdır. Bu ameliyatlarda en önemli husus, beyin ve omurilik içerisinde ortaya çıkmış tümörün tamamının çevresindeki sağlıklı dokulara zarar vermeden çıkarılması veya bazı tümör tiplerinde ise tamamına yakın kısmının çıkarılmasıdır.

İleri teknolojiler kullanılıyor

Mikrocerrahi yöntemi ile yapılan ameliyatlarda uygun vakalarda, operasyon esnasında kitlelerin sınırlarının net bir şekilde belirlenmesine yardımcı olan ve bu sayede ameliyat başarısını önemli ölçüde yükselten ileri teknoloji nöronavigasyon ve sinirlerde oluşabilecek hasarı önceden tespit ederek cerrahı uyaran nöromonitörizasyon sistemleri kullanılmakta olup bu sayede başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Gerekirse ek tedaviler uygulanıyor

Kötü huylu tümörlerin ya da oluşum yeri bakımından sorunlu olan tümörün eğer tamamı çıkarılamıyorsa, kemoterapi veya radyoterapi de cerrahi tedaviye ek olarak kullanılabilmektedir.

Eklenme Tarihi: 14.07.2021
Toplam Sayfa Gösterimi: 383

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2021 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi