COVID-19 TESTLERİ

Detaylı Bilgi Al

Havuzdan Bulaşan Enfeksiyonlar

Yaz aylarında enfeksiyonlara dikkat! Her mevsimin ayrı bir güzelliği vardır. Belki, bu sözü "her mevsimin ayrı bir hastalığı vardır" diye değiştirsek pek de yanlış olmaz. Yaz aylarının kendisini fazlasıyla hissettirdiği bugünlerde enfeksiyon hastalıklarından korunmanın önemine vurgu yapan Özel Medline Adana Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Uzmanı Dr. Arzu Kılçık, özellikle yeterince klorlanmayan ya da fazla klorlanan havuzlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaz döneminde hava sıcaklığının artmasına bağlı olarak su tüketimimizin fazla olduğuna değinen Uzm. Dr. Kılçık, “su tüketimimizin artması ancak su ihtiyacımızı sağlarken temiz olmayan suların tüketilmesi, sıcak hava nedeniyle gıdaların daha hızlı bozulabilmesi, farklı yerlere seyahatler, deniz-havuz gibi tatil aktiviteleri ile görülen enfeksiyonlar da çeşitlilik kazanarak artıyor. Ortak kullanılan havuzlar; uygun olmayan havuz bakımı ve kullanan insanların kurallara uyumu yeterli değil ise göz, kulak, sindirim, solunum, cilt ve idrar yolu enfeksiyonları için risk kaynağı oluyor” dedi.

Özel Medline Adana Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Uzman Dr. Arzu Kılçık sözlerine şöyle devam etti:

“Hijyenik olmayan şartlarda hizmet veren havuzların neden olduğu mikrobik göz hastalıkları da yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte en yüksek seviyeye ulaşıyor. Yeterince klorlanmayan ya da fazla klorlanan havuzlar, mikroorganizmaların çoğalması için uygun ortama dönüşüyor. Bu da çoğunlukla klor ya da diğer dezenfektanların gözde oluşturduğu alerjik reaksiyonlar kaynaklı gelişen kırmızı göz sendromu ve havuz konjonktiviti denilen mikroorganizmalara bağlı infeksiyöz göz nezlesi gibi görme engeli yaratacak kadar ağır göz hastalıklarına neden olabiliyor. Havuzda eğlenmeyi çok seven çocuklar, havuz konjonktivitine yakalanmaya daha yatkındır."

Yazla birlikte havuza bağlı göz hastalıklarının görülme oranları hızla artar. Özellikle kalabalık ve temizliği yeterince yapılmayan havuzlar göz enfeksiyonlarının yaşanması için büyük bir etken. Yazı sağlıklı gözlerle geçirebilmek içinse temizliğinden emin olunmayan havuzlara girmemek, deniz gözlüğü kullanmak ve sudan çıkar çıkmaz duş almak önemli. Havuz nedeniyle oluşan göz hastalıkları ve dikkat edilmesi gerekenler...

Konjonktivit

Klorlama veya farklı dezenfeksiyon yöntemleriyle temizlenmemiş havuz sularından bulaşan bakteri, virüs ve parazitlerin neden olduğu hastalıkların başında konjonktivit gelir. Batma, kızarıklık, yanma, çapaklanma, kapaklarda şişlik ve göz içinde su toplanması gibi şikayetlerin yaşandığı konjonktivitte ağrı da yaşanabilir. Ayrıca çapaklanmaya bağlı görmede bulanıklık olur. Gözde yaşanan bir enfeksiyon durumunda sorunun hangi etkene bağlı ve ne tür bir enfeksiyon olduğunun uzman hekim tarafından tespit edilip uygun tedavinin başlanması gerekir. Geç kalınması durumunda geri dönüşü olmayan sorunlar yaşanabilir.

Kimyasal Konjonktivit

 Fazla oranda klorlanan suya maruz kalan gözlerde kimyasal konjonktivit gelişebilir. Yani havuzun ne az ne de çok klorlanması gerekir. Havuz suyundaki aktif klor düzeyi 0.3-0.6mg/l, pH değeri ise 7.2-7.6 değerleri arasında olmalı. Kimyasal konjonktivitte, kaşıntı batma ve aşırı kızarıklık belirtileriyle, sulanma ve ışığa hassasiyet yaşanır.

Alerjik reaksiyonlar

Özellikle alerjik bünyeli kişilerde klora bağlı reaksiyonlar da gelişebilir. Bu nedenle özellikle alerjik yapıda olanların deniz gözlüğü kullanarak havuza girmeleri hem kimyasal hem de enfeksiyon etkenlerine karşı gözleri korur.

Kornea iltihabı

Virüs ve bakterilerin gözün kornea kısmına yerleşmesi sonrasında keratit yani kornea iltihabı gelişir. Keratitte gözün saydam tabakası üzerinde beyaz leke oluşur, şiddetli batma ve ağrı yaşanır. Daha derin kornea enfeksiyonlarında ise ülserleşme ve kornea delinmesi görülebilir. Kornea enfeksiyonları, görmenin azalması ve hatta kalıcı görme kaybına dahi neden olabilir. Bu nedenle belirtiler başladığında hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Kontakt lens kullananlarda keratit görülme olasılığı daha fazladır.

En çok kimler göz enfeksiyonu yaşar?

Vücut direnci iyi olmayanlar, çok uzun süre havuzda kalanlar ve özellikle de kontakt lens kullananlarda enfeksiyon olasılığı artar. Kontakt lensler havuz suyunu içine emiyor ve mikropların lens gözeneklerine yerleşmesine neden olur. Kontakt lens kulananların yaz aylarında günlük kontakt lens kullanmaları daha güvenli.

Göz enfeksiyonları bulaşıcı mı?

Havuzdan geçen enfeksiyonların büyük kısmı bulaşıcılık özelliği gösterir. Bu nedenle hasta kişinin göz salgılarına temas etmemek gerekir. El hijyenine dikkat etmeli, havlular ortak kullanılmamalı, göz damlalarını göze temas ettirmeden kullanmalı. Aynı damlayı birden fazla kişinin de kullanmaması hastalıktan korunmada önemli.

Kulak enfeksiyonları

Yaz mevsiminde kulak enfeksiyonları, özellikle havuz seven kişilerde sıklıkla görülüyor. Dış kulak iltihabı en çok rastlanan problemlerin başında geliyor. Dış kulak yolunun normalden daha fazla ıslaklık ve neme maruz kalması bunun en önemli nedeni.  Ayrıca temiz olmayan havuz ve deniz suyu da enfeksiyonlara yol açabiliyor. Kulak yolu ıslak olduğu için cildin koruyucu bariyeri de özelliğini kaybetmiş oluyor. Kirli sularda bulunan bakteriler, kulak yoluna girerek kolayca enfeksiyona neden oluyorlar. Bu sorunlar tedavi edilmedikleri takdirde işitme kaybına kadar varan sorunlara yol açabiliyorlar. Havuz ya da denizden çıktıktan sonra baş gösteren kulak ağrısı enfeksiyonun en önemli belirtisi. Belirti hissedildikten sonra hemen uzmana başvurmak gerekiyor.

KORUNMA:  Özellikle havuz hijyenine çok dikkat etmek gerekiyor. Temizliğinden emin olunmayan havuzlara kesinlikle girilmemeli. Denizler için de aynı şey geçerli. Kirli plajlar ve atık suların karıştığı deniz suyu enfeksiyonlara yol açıyor. Ayrıca sudan çıktıktan sonra, kulak pamuğunu kulağın içine sokarak temizleme işlemi bakterilerin kulağın derinlerine ilerlemesine neden olduğu için sakıncalı. Bone kullanmak da, kulak enfeksiyonlarından korunmak için önemli. Daha önceden enfeksiyon geçirenlerin bu konuda daha hassas olmasında yarar var.

HEPATİT A

Hepatit A virüsü, en fazla kirli sulardan geçtiği için yaz aylarında bu hastalığa yakalanma sıklığında artış görülüyor. Mikroplu, iyi yıkanmamış yiyecekler de hepatit A`nın önemli bir bulaşma yolu. Havuz ve deniz suyundan da virüs alınabiliyor. Ayrıca midye ve istiridye gibi deniz mahsüllerinden de hepatit A geçebiliyor. Hepatit A virüsünün kuluçka dönemi kısa. Belirtileri de kendisini somut bir şekilde gösteriyor. Kişilerin renginde solukluk, sararma, aşırı halsizlik, bulantı, ateş ve idrar renginde koyulaşma oluyor. Hastalık genelde kolayca tedavi edilebilse de nadir bazı vakalar, ciddi sonuçlar da doğurabiliyor.

KORUNMA: Hepatit A, aşısı olan bir hastalık. Bu nedenle uzmanlar tarafından özellikle bebeklere ve aşılı olmayan erişkinlere aşılanma tavsiye ediliyor. Açıktan su içmemek, açıkta satılan yiyecekleri tüketmemek, el hijyenine çok dikkat etmek koruyucu önlemlerin başında sıralanabileceklerden bazıları.” Dedi.

Eklenme Tarihi: 22.07.2016
Toplam Sayfa Gösterimi: 1583

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

Tıbbi Hata

@2021 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi