Medline Tüp Bebek (IVF) Merkezi

Ozon Tedavisi

Üç oksijen molekülünün birleşmesi ile ortaya çıkan ozon gazı, bağışıklık sistemini uyarmak suretiyle tıbbi hastalıklar veya rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Ozon tedavisi ise bir rahatsızlığı ya da oluşan yarayı tedavi amacıyla vücuda ozon gazı uygulanmasını ifade eder.

Solunum yolu ile vücuda alınması durumunda pek çok doku ve organ üzerinde toksik etkiler gösteren bu kimyasal bileşen aynı zamanda virüs ve bakteri gibi zararlı organizmalar üzerinde de etkilidir.

Bu yapısı bilinen ozon gazı günümüzde antiseptik etkisinin yanı sıra ağrı kesici, iltihap giderici ve bağışıklık fonksiyonunu düzenleyici etkileri ile mevcut medikal tedaviye yardımcı olacak şekilde “ozon tedavisi” olarak planlanabilir.

Ozon gazının etki mekanizmasının doğru şekilde çalışabilmesi için uygulanacak olan tedavi dozunun doğru hesaplanması önem taşır. Ozon tedavisi uygulanacak tüm tedavi girişimleri mutlaka uzman kontrolünde gerçekleştirilmeli ve hastalar belirlenen süre boyunca yakından takip edilmelidir.

Hangi hastalıklar için uygulanır?

Ozon tedavisindeki amaç; vücudun fonksiyonlarının olması gerektiği hale getirilmesidir. Tamamlayıcı bir tedavi olarak kabul edilir. Bu sebeple kişinin varsa mevcut hastalığı için kullandığı medikal tedavi asla bırakılmamalıdır.

Tedavisi ne kadar sürer?

Bir seansı ortalama 30-45 dakika süren ozon tedavisinde 12-14 seans kür uygulandıktan sonra aylık takiplerin yapılması önerilir. Tedavinin en başında seanslar haftada 2 ile başlar ve ilerledikçe seans aralıkları açılarak ayda bire düşülür. Uygulayıcı hekimin önerdiği takip aralıklarına uyulmalıdır.

Güncellenme Tarihi: 07.06.2022
Toplam Sayfa Gösterimi: 1072

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2022 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi