Beyin ölümü gerçekleşen çocuğun organları 4 kişiye umut oldu

Küçük F.Ç. organlarıyla 4 hastaya hayat verecek

Özel Adana Medline Hastanesi’nde organ nakli operasyonu

Adana’da beyin ölümü gerçekleşen 11 yaşındaki F.Ç.’nin karaciğer, kalp ve böbrekleri, organ nakli bekleyen 4 hastaya umut oldu. 
24 Kasım’da evindeyken aniden rahatsızlanan F.Ç.,  ailesi tarafından Özel Adana Medline Hastanesi’ne getirildi. Uzman doktorlar, beyin kanaması geçirdiği saptanan F.Ç.’yi hayata döndürmek için büyük çaba gösterdi. Ancak, iki gün süren müdahalelere rağmen F.Ç.’nin beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine Özel Adana Medline Hastanesi Organ Nakli Koordinatörlüğü görevlileri,  F.Ç.’nin organlarının bağışlanması için ailesiyle görüştü. Aile, oğullarının organlarını bağışlama kararı verdi. 

Organlar  Malatya, Ankara, Kayseri ve Adana’daki hastalara naklediliyor

Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı’nın koordinesinde organ bekleyen ve tetkikler sonucu nakli uygun görülen hastaları sağlığına kavuşturmak için zamana karşı yarış başladı. Özel Adana Medline Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Tacettin Özışık’ın başkanlığında oluşturulan 7 kişilik ekip, iki saatlik operasyonla F.Ç.’nin karaciğer, kalp ve böbreklerini aldı. F.Ç.’den alınan karaciğer Malatya’ya, kalp Ankara’ya, böbrekleri Kayseri ve Adana’da organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere ilgili hastanelere gönderildi. 

Her yıl yeni hasta organ bekleme listesine ekleniyor

Organ nakli operasyonunu başarıyla gerçekleştiren ekibe başkanlık eden Uzman Dr. Tacettin Özışık, Özel Adana Medline Hastanesi’nde bu alanda 3’üncü operasyonun sonuçlandırıldığını bildirdi. Dr. Tacettin Özışık, ülke genelinde bir çok hastanın bağışlanacak organla sağlığına kavuşmayı beklediğini belirtip, bu konuda toplumsal duyarlılığın büyük önem taşıdığını söyledi.  Özışık, “Türkiye’de nakil bekleyen hasta sayısı her geçen gün artıyor.” diye konuştu. 

Organ Bağış


Güncellenme Tarihi: 28.11.2015
Toplam Sayfa Gösterimi: 2736

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.