Çocuk Yetiştirmek Her Kültürde Farklı

Hastanemiz Psikiyatri Bölümünde görev yapan  Uzman Psikolog Ayça Yıldırım çocuk yetiştirmedeki kültürlerarası farklılıklarla ilgili açıklamalarda bulundu.

TÜRK ÇOCUKLAR İTAATKÂR, AMERİKALILAR BAĞIMSIZ

Her kültürün kendi özel çocuk yetiştirme tutumuna sahip olduğunu dile getiren Yıldırım; “Örneğin Japon çocukları ile Amerikan çocukları farklı anlayışlar içinde yetiştirilirler. Japon çocukları daha çok bulundukları grubun çıkarlarını ön planda tutacak şekilde yetiştirilirler ve daha pasiftirler. Amerikan çocukları ise daha bağımsız ve rekabete dayalı olarak yetiştirilmektedirler.” Dedi.

TÜRK ÇOCUKLARINDA SAYGI ÖNEMLİ

Türk ailelerin çocuk yetiştirme tarzlarına da değinen Uzman Psikolog Ayça Yıldırım şunları söyledi:

“Yapılan araştırmalarda, Türk aileleri ise terbiyeli, büyüklerine saygılı, itaatkâr, bağımlı özellikler göstermeye eğilimli birer yetişkin olarak çocuklarını yetiştirmeyi daha çok önemsiyorlar. Hollandalı ve Alman aileler çocuklarının sağlıklı, mutlu, özerk, bağımsız bir kişilik geliştirebilir bireyler olarak gelişmesini ön plana çıkarıyorlar.”

ÇOCUK YETİŞTİRME AİLEDEN AİLEYE DE DEĞİŞİYOR

Çocuk yetiştirme tutumu toplumdan topluma, kültürden kültüre farklılık gösterdiği gibi, o toplumdaki aileler arasında da farklılıklar gösterdiğini belirten Yıldırım, bunda sosyoekonomik seviyenin de etkili olduğunu dile getirdi. Uzman Psikolog Ayça Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti;

“Yapılan araştırmalarda alt sosyoekonomik seviyelerdeki ailelerde ana baba çocukları ile ilişkisinin katı ve otoriteye dayalı olduğu bulunmuştur. Buna karşı orta sınıf ailelerde anne-baba çocuklarına karşı daha açık, esnek ve eşitlik ilkesine göre davranmaktadır. Alt sosyoekonomik ailelerde çocuk, ebeveynin otoritesinden ve kızgınlığını ifade etmesinden korkmaktadır. Ailenin sosyoekonomik seviyesi yükseldikçe çocuğun aileye duyduğu güven arttığı halde, alt sosyoekonomik seviyedeki ebeveyn, yanlış bir davranışta çocuğunu daha şiddetli cezalandırmakta ve nadiren çocuğunu onu re etmektedir. Ebeveynin özellikle annenin çocukla olan etkileşimi, çocuğun fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel gelişiminin ve kişiliğinin ortaya çıkmasının yapıtaşlarını oluşturmaktadır. Annenin çocuğu ile geçirdiği zamanın fazlalığı ve babaya göre çocuğuna daha yakın olması annenin tutumlarının çocuğu babaya göre daha fazla etkilemesine neden olmakta ve anne tutumlarının çocuk üzerinde ki önemini artırmaktadır.

Uzman Psikolog Ayça Yıldırım anne ve babaların çocuklarına karşı davranışlarını ve onları yetiştirme biçimlerini şu şekilde genelleyebiliriz dedi.

  • Eşitlikçi ve demokratik anne baba tutumu,
  • Aşırı koruyucu ve müdahaleci anne baba tutumu,
  • Aşırı otoriter ve baskıcı anne baba tutumu.

Ayrıca; ailelerin “Biz acaba daha çok bu tutumlardan hangisini benimsiyoruz?” sorusunu kendilerine sormaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

ayça yıldırım

Güncellenme Tarihi: 06.02.2016
Toplam Sayfa Gösterimi: 2085

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.