Çocuklarda Bahar Alerjisine Dikkat

Baharın gelmesi ile birlikte çocuklarıyla dışarıda vakit geçirmek isteyen ebeveynlerin en büyük sorunu bahar ayında görülen alerjiler olabiliyor. Havaların ısınması, nem miktarlarındaki farklılıklar ve polenler nedeniyle bahar aylarında özellikle çocuklarda alerji vakaları daha sık görülüyor.

Yapılan araştırmalar çocukların yüzde 10’unda alerjik nezleye rastlandığını gösteriyor. Alerjik hastalıklarda genetik faktörler büyük rol oynuyor. Anne veya babadan birisi alerjik ise çocukta alerjik hastalık görülme riski yüzde 40 iken, hem anne hem baba alerjik ise bu oran yüzde 70’lere çıkıyor.

Alerji, vücudun zararlı kabul edilmeyen bazı maddelere ve çevresel faktörlere karşı abartılı ve beklenmeyen bir reaksiyon göstermesi durumudur. Bu reaksiyon bağışıklık sistemi aracılığı ile verilir. Alerjiye neden olan ancak normalde zarar vermeyen bu maddelere ise “alerjen” denir.

En sık görülen alerjenler; ev tozu, polenler, bazı gıdalar, bazı böcekler, mantar ve küfler olarak sıralanabilir.

Astım ve saman nezlesi bahar aylarında en sık karşılaşılan alerjik hastalıklardır. Bu hastalıkların belirtileri; öksürme, nefes darlığı, burunda kaşınma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma, ciltte kızarma, kaşıntı, gözlerde kızarma ve kaşıntı ile birlikte sulanmadır.

Çocukta alerjik nezleden şüpheleniliyorsa, alerjiye neden olan maddeyi tespit etmek için cilt veya kan testlerine ihtiyaç duyulur. Ayrıca, burun akıntılarında alerji hücrelerinin yüzdesinin ölçüldüğü “nasal eosinofili” testi de alerjik nezle tanısı için kullanılan bir yöntemdir. Testlerin sonucunda, çocuğun belli bir alerjene karşı duyarlı olduğu tespit edilirse, bu alerjiye yönelik tedaviye başlanabilir.

Çocuklarda astımın alerjik olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Çocuklarda astımın %80-90’I alerjik olduğu için ciltten alerji testi yapılması çok önemlidir. 6 yaşından büyük çocuklarda solunum fonksiyon testleri yapılır. Verilen nefeste NO testi yapılabilir. Gerek olan durumlarda kan testleri ve ter testi yapılır. Testler tek başına teşhis koydurmaz. Çocuğun şikâyetleri ile birlikte değerlendirmek gerekir.

Tedavi

İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda ise “immünoterapi” uygulanır. Çocuğun duyarlı olduğu alerjenlerin artan dozlarda çocuğa verilmesiyle, çocuğun bağışıklık sistemini düzenlemeyi amaçlayan aşı tedavisi, bir sure sonar vücudun bu alerjenleri doğal karşılayabilmesini sağlar.

Bahar alerjisi tedavi edilmezse ciddi sorunlara yol açar mı?

Bahar alerjisinin hafife alınmayıp, mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Üst solunum yollarında polip gelişimi veya zamanla alt solunum yollarına yayılım olabilir. Yapılan çalışmalara göre; bahar alerjisinin astıma dönüşme oranı yüzde 30 gibi yüksek bir orandadır. Bu nedenle erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir.

Güncellenme Tarihi: 22.04.2014
Toplam Sayfa Gösterimi: 4098

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.