Çocuklarda D vitamini eksikliği ciddi sonuçlar doğuruyor

Çocukların beslenme şekli hem beden ve zihin gelişimlerini hem de okul başarılarını doğrudan etkiliyor. Bunun için de yeterli ve dengeli bir beslenme gerekiyor. İçinde vitamin, enerji, protein ve minerallerin düzenli alındığı bir beslenme tarzı bu nedenle çocuklar için büyük önem kazanıyor.

Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda sağlıklı kemikler oluşturmak ve kemik sağlığını korumak için yeterli D vitamini varlığının çok önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Medline Adana Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgül Görür, D vitamini eksikliğinin vücutta birçok sistemin olumsuz etkilenmesine ve çeşitli hastalıklara yol açabileceğini anlatarak bilgi verdi.

Sağlıklı gelişim için şart

Çocuklarda görülen D vitamini eksikliği, sağlıklı kalabilmeleri için yeterli miktarda D vitamini alamadıkları anlamına gelir. Yoksunluğu şiddetli belirtilere neden olan bu vitamin, vücutta birçok farklı işlev için kullanılır; güçlü bir bağışıklığın oluşmasında, sinir sistemi ve kasların sağlıklı çalışmasında önemli görevler üstlenir. Kemiğin ana yapı taşlarından biri olan kalsiyum mineralinin emilebilmesi için de D vitaminine gereksinim vardır.

Güneş ışınlarıyla sentezleniyor

D vitamini en çok uskumru, somon, sardalye gibi yağlı balıklarda, ayrıca karaciğer, yumurta sarısı, maydanoz, brokoli, süt ve süt ürünleri gibi besinlerde bulunur. D vitamininin başlıca kaynağı ise ciltte güneş ışınlarının etkisiyle aktifleşen D3 formudur. Normal koşullar altında insan vücudunda bulunan D vitamininin yaklaşık yüzde 95’i güneş ışınlarının etkisi ile deride sentez edilir. Bu nedenle çocukların günde 20-30 dakika, sabah saat 10 ila öğlen 15 arasında güneşlenmesi bu vitamine olan ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar.

Eksikliği sorun yaratıyor

D vitamini eksikliği, büyüme sürecindeki çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmasından dolayı saçlı deride pullanma, cilt yaralarının geç iyileşmesi, diş çürümeleri, yorgunluk, halsizlik, aşırı terleme şeklinde problemlere yol açabilir. Hatta sık enfeksiyon geçirme durumu ve ishal gibi önemli rahatsızlıklara dahi sebep olabilir.

Raşitizme sebep olabiliyor

Çocuklarda görülen aşırı ve uzun süreli D vitamini eksikliği kemik yoğunluğunu olumsuz şekilde etkileyip, kemiklerde yumuşama ve zayıflama şeklinde kendini gösteren Raşitizm hastalığına da neden olabilir. Bu hastalık ise bacaklarda eğrilik, el ve ayak bileklerinde kalınlaşma, büyüme geriliği, göğüste şekil bozukluğu gibi kemik yapısında kalıcı sorunlara yol açar. Ancak kimi nadir vakalarda bazı kalıtsal sorunlar da raşitizme neden olabildiğinden bu iki durumun karıştırılmaması önemlidir.

İlaç kullanımı doktor kontrolünde olmalı

D vitamini eksikliğini gidermek için diyetle açığın kapatılmaya çalışılmasının yanı sıra kimi durumlarda ilaç tedavisi de (vitamin takviyesi) gündeme gelebilir. Ancak burada en dikkat edilmesi gereken nokta, ilaç tedavisinin mutlaka uzman doktor kontrolünde yapılmasıdır. Çünkü yüksek D vitamini seviyesi yumuşak dokularda ve organlarda kalsiyum birikmesine ve özellikle böbrek taşları ile kalpte ritim bozukluklarına yol açarak istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. Fazla D vitamini alınması, aynı zamanda yaratacağı zehirlenme sonucunda böbrek yetmezliği ile kalp yetmezliğine bile sebep olabilir.

Güncellenme Tarihi: 07.06.2021
Toplam Sayfa Gösterimi: 1087

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.