İnfertilite Hakkında Merak Ettikleriniz

Korunmaksızın, bir yıl süreyle düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamama durumuna infertilite denir.

Evli çiftlerin yaklaşık %15’ini etkileyen bu durum ortalama her altı aileden birinde sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Normal sağlıklı bir gebeliğin gerçekleşebilmesi için; kadının yumurtalıklarında her ay düzenli olarak sağlıklı bir yumurta gelişir ve bu yumurta yumurtlama denilen bir olayla kadının yumurtalıkları ile rahmini birbirine bağlayan tüplerin içine (Fallop tüpleri) atılır. Aynı zamanda cinsel birleşme gerçekleştiğinde, kadın rahminden geçerek tüplere iletilen erkek döl hücresi olan sperm ile yumurta tüpün içerisinde birleşir yani döllenme (fertilizasyon) gerçekleşir.

Döllenen bu yumurta bir yandan bölünüp çoğalarak embriyo haline geçerken bir yandanda rahim içine iletilir ve rahim duvarına tutunarak gebeliği başlatır. Dolayısıyla normal sağlıklı bir gebelik için kadının düzenli yumurtlaması, fallop tüplerinin açık olması, rahim içinde bir sorun bulunmaması, erkeğin spermlerinin normal sayı, şekil ve hareketliliğe sahip olması gebelik için gerekli ön koşullardır.

Hiç bir sorunu olmayan bir çiftin, aylık gebe kalabilme oranı yaklaşık % 20-25 olup, bu oran 6 ay sonunda %75, bir yıl sonunda % 85’e ulaşmakta, 2 yılın sonunda ise % 90’nı geçmektedir. Dolayısıyla 1 yıl içerisinde gebe kalamayan çiftlerin bir infertilite uzmanına ya da bir tüp bebek merkezine başvurması önerilir.

Üreme üzerinde kadın yaşının çok önemli bir etkisi olduğundan 35 yaşından büyük kadınların bir yıl beklemeden 6 ay sonrasında başvurması önemlidir.

Güncellenme Tarihi: 15.11.2017
Toplam Sayfa Gösterimi: 2304

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.