20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü

BU HASTALIK SİNSİCE GELİYOR!

Halk arasında ‘kemik erimesi’ olarak bilinen osteoporoz her ne kadar yaşlı hastalığı olarak anılsa da her yaş ve cinsiyette görülebiliyor. Kemiklerin zayıflaması ve kırılması ile karakterize osteoporozun en dikkat çekici yönü ise ilerlerken hiçbir belirti vermemesi oluyor.

Günümüzde özellikle 50 yaşın üzerindeki her 3 kadından birinde kemik erimesi görüldüğünü söyleyen Medline Adana Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Süleyman Tatlı, “Kadınlarda düşük östrojen, erkeklerde ise düşük testosteron düzeyleri, birinci derece yakınında osteoporoz olanlar ve kortizon veya tiroit ilaçları kullanan kişiler bu hastalık açısından riskli grupları oluşturmaktadır” diyerek bilgiler veriyor.

Kemiklerde kırılmalara yol açıyor

Osteoporozun en yaygın belirtileri boyda kısalma, kamburlaşma ve hassaslaşan kemiklerde kırılmalar olarak biliniyor. Ağrıların nedeni ise zayıflayan kemiklerde görülen mikro düzeydeki kırıklar oluyor. Normal yaşam döngüsünde kişi farkında olmadan kemiklerde mikroskobik düzeyde birçok kırık oluşuyor. Bu kırıklar vücut tarafından üretilen yeni kemik dokusu ile hızlıca onarılıyor. Ancak bu metabolik olay osteoporozda duraklamaya girdiğinden bu durumda mikro kırıklar büyüyerek makro kırıklara yol açıyor.

Düzenli kontroller koruyor

Osteoporoz, uzun bir süre herhangi bir belirti vermeden ilerleyebiliyor. Bu hastalıkla ilgili yapılan araştırmalara göre, hastalık her yıl sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 1,5 milyon kırığa neden oluyor. Dünyanın her yerinde, 65 yaş üstündeki pek çok kadın ve erkekte kalça, omurga, el bileği ve diğer kemiklerde kırıklara rastlanıyor. Bu nedenle düzenli kontrollerden geçmek önem arz ediyor. Hastalığın kesin tanısının konulabilmesi için kemik yoğunluğunun ölçülmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra kan ve idrar testleri de erken tanıya yardımcı olabiliyor.

Kalsiyum ve D vitamini alımı önemli

Hastalık, özellikle çocukluk çağındaki yanlış beslenme ve yanlış yaşam tarzının etkisi ile ortaya çıkıyor. Osteoporozu önlemede kalsiyum ve D vitamini kullanımı öne çıkıyor. Hem kadın hem de erkekte, iskelet sisteminin gelişmesi ve kemik yoğunluğunun devamı için ömür boyu yeterli kalsiyum ve D vitamini alımı gerekiyor. Kalsiyum, eğer besinlerle alınamıyorsa mutlaka ek kalsiyum desteği gündeme geliyor. Ayrıca D vitaminini de kemik sağlığı, kalsiyum emilimi ve kas gücü açısından almak gerekiyor. Çünkü D vitamini, sindirim sisteminde kalsiyum emilimini artırıyor ve kemiklerde kalsiyum depolanmasına yardımcı oluyor. Doğrudan güneş ışığına maruz kalındığında D vitamininin yüzde 90’ı deride sentezlenebiliyor. Bunun yanı sıra karaciğer, yağlı balıklar ve yumurta sarısı da D vitamini yönünden oldukça zengin besinler olarak biliniyor.

Spor yapmak gerekiyor

Kemik sağlığının korunması ve osteoporozun önlenmesinde, doğru ve bilinçli beslenmenin yanı sıra düzenli olarak yapılacak fiziksel aktivite ve spor da en az beslenme kadar büyük bir yer kaplıyor. Ayrıca bireylerin, varsa kişisel risk faktörlerini de göz önünde bulundurarak uzman bir doktora danışmaları ve osteoporozun ilerlememesi için önlem almaları önem kazanıyor.

Güncellenme Tarihi: 19.10.2021
Toplam Sayfa Gösterimi: 570

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.