26 Mart Dünya Epilepsi Farkındalık Günü

EPİLEPSİ HASTALARI ÖNYARGILARLA DA MÜCADELE EDİYOR!

Halk arasında “sara hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, beynin bir bölgesindeki hücrelerin geçici olarak anormal elektrik sinyali yollamasıyla ortaya çıkıyor. Bu hastalık tüm dünyada cinsiyet ayrımı olmaksızın eşit şekilde görülüyor. Anne veya babada epilepsi olması durumunda ise çocukta görülme riski de artıyor.

Kronik bir hastalık olan epilepsi, en bilinen şekliyle nöbetler halinde kendini belli ediyor. Hastaların bu nedenle kimi zaman toplum tarafından zihinsel engelli veya şiddete yatkın sanıldığını, hatta nöbet sırasında gerçekleşen istemsiz hareketlerin kasten yapıldığının düşünüldüğünü söyleyen Medline Adana Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Kâhya, bu gibi önyargılar nedeniyle hastaların bazen sosyal ve psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalabildiklerini belirterek hastalık hakkında bilgiler verdi.

Hastalar normal yaşam sürebilir

Epilepsi hastaları nöbetler dışında tamamen normal bir yaşam sürdürebilirler. Hastalık genelde zekâ ve diğer beceriler üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmaz. Hasta kişi, halk arasındaki önyargılar nedeniyle iş bulmada, evlenmede, çocuk sahibi olmada, sosyalleşmede ve hobilerini seçerek uygulamada zorlanabilir. Oysaki bu hastalar birçok sosyal faaliyete ve aktiviteye katılabilirler, çoğu spor dalını rahatlıkla yapabilirler.

Bilinç kaybı her zaman olmuyor

Epilepsi nöbetleri aniden ortaya çıkar. Nöbet tipleri beynin hangi bölgesinde başladığına göre değişir. Bazı epilepsi nöbetinde bilinç kaybı, kontrolsüz vücut harekeleri olabileceği gibi, bazı nöbetlerde belirtiler daha az hissedilir ve bilinç kaybı olmaz. Nöbetler aynı günde birden fazla sayıda veya uzun aralıklarla olabilir. Her yaşta rastlanmakla beraber 15 yaşa kadar ve 65 yaşından sonra görülme sıklığı daha fazladır. Çocukluk epilepsileri gibi yaşla birlikte geçebilen epilepsi türleri de vardır.

Nöbet uyaranları değişiyor

Epilepsi nöbetleri hiçbir neden olmadan ortaya çıkabileceği gibi bazı epilepsi hastalarında ise nöbetleri tetikleyici durumlar olabilir. Örneğin uzun süreli açlık, ateşli hastalıklar, stres, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, kullanılan ilaçların doktorun bilgisi dışında kesilmesi veya değiştirilmesi ve hormonal değişiklikler de nöbetlere yol açabilir. Ayrıca beyni etkileyen her türlü hastalık epilepsi nöbetlerine neden olabilir.

Tanı için gözlem gerekiyor

Epilepsi tanısı konulması için en uygun olan durum, doktorun hastanın nöbet anını görmesidir. Ancak bu pek mümkün olmadığından doktora nöbet şeklinin iyi tarif edilmesi gerekir. Bu nedenle nöbeti gören kişilere ihtiyaç duyulur. Ayrıca hastanın nöbet başlamadan önce bir şeyler hissedip hissetmemesi ve ne yaptığı da anlam ifade eder. Fiziksel ve nörolojik muayene ile birlikte beyin MRG, EEG ve bazı kan incelemeleri de yapılarak kesin tanı konur.

Tedavi edilebiliyor

Sanılanın aksine epilepsi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Erken tanı ve doğru tedavi ile hastaların yaklaşık yüzde 75’inde nöbetler ilaç yardımıyla kontrol altına alınabilir. Bazı hastalar bu şekilde tamamen iyileşebilirken hayat boyu süren epilepsi türleri de vardır. İlaç tedavisine cevap vermeyen kimi hasta gruplarında ise cerrahi tedavi uygulanabilir.

Güncellenme Tarihi: 27.03.2022
Toplam Sayfa Gösterimi: 700

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.