6 Saniyede BT Anjiyo

6 Saniyede BT Anjiyo

Günümüzde, ileri teknolojilerle geliştirilen görüntüleme teknikleri sayesinde, kalp ve koroner damarlarda meydana gelebilecek hastalıklar bilgisayarlı tomografi ( BT) ile sadece birkaç saniye içerisinde değerlendirilebilmektedir.

  • 40 yaşınızı geride bıraktıysanız…
  • Stresli, yorucu ve hareketsiz bir yaşantınız varsa…
  • Sigara kullanıyorsanız ya da sigara içilen ortamlarda bulunuyorsanız…
  • Sağlıklı beslenmenin kurallarına uymakta zorluk çekiyorsanız…
  • Spor günlük yaşamınızın içinde yer almıyorsa…
  • Kalp rahatsızlıklarının aile hikâyenizde özel bir yeri varsa…

Kalbiniz geri sayıma geçmiş olabilir. Ağrısız, kansız, ameliyatsız anjiyo ile hızlı, güvenli ve daha kesin sonuçlarla yaşama bağlanın, geleceğe umutla bakın.

BT Anjiyo

Damarların 3 boyutlu görüntüsü

“6 saniyelik anjiyo” veya “kansız anjiyo” olarak da bilinen Koroner BT yönteminin hasta açısından da konforlu bir işlemdir. Koroner BT anjiyografi, zahmetsiz bir şekilde uygulanırken, hiçbir ön laboratuvar çalışması gerektirmemektedir. İlk aşamada koroner damarlarda genişleme sağlanması amacı ile hastaya dilaltı bir tabletin verildiği uygulamada, damardan verilen bir karşıtlık madde sayesinde de üç boyutlu görüntüleme sağlayan özel bilgisayar programları ile hastanın değerlendirmeye alınacak olan koroner damarlarının farklı açılardan görüntüleri alınır. İki veya üç boyutlu olan bu görüntüleme işlemi için ortalama 6 saniyelik bir süre yeterlidir. Aslında bilindik akciğer veya beyin tomografisi ile aynı mantıkta işleyen bu yöntem ile tıkalı veya daralma olan bir damar olup olmadığı kontrol edilir. Bir tıkanıklık saptanması durumunda ise; tedavi yönteminin belirlenmesi ve gerektiğinde uygulanması amacıyla hasta klasik anjiyografiye yönlendirilir.

Yüksek hız sayesinde doğru tanı

Hareketli bir organ olan kalbin radyolojik görüntüleme sırasında her zaman doğru sonuçlar alınamamaktadır. Koroner BT tekniğinin yüksek hızda tarama kapasitesi ve ileri bilgisayar yazılımları sayesinde, görüntüleme esnasında kalbin hareketinin neden olabileceği yanıltıcı tanılar ortadan kalkar. Kontrast maddeye bağlı olarak görülebilen hafif yan etkiler ise birkaç saniyede geçmektedir.

Koroner BT anjiyografi kimler için uygundur?

Hastanın risk faktörü taşıması bu yöntemin tercih edilmesi için en etkili faktördür.  Hastanın ailesinde kalp-damar hastalığı varsa hasta risk taşıyor demektir. Ayrıca yüksek tansiyon hastaları, obezite hastaları, yüksek kolesterol ve trigliserit değerine sahip olan hastalar, sigara kullananlar ve diyabet hastalarının da bilgisayarlı tomografi yöntemini tercih etmeleri önerilir. Öte yandan koroner BT yöntemi, stenti olan ve by- pass operasyonu geçirmiş hastaların, gerektiğinde kontrol tetkiki amacıyla da kullanılmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 19.01.2012
Toplam Sayfa Gösterimi: 22958

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.