Aşırı Kilo Eklem Hastalıklarına Davetiye Çıkarıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre sağlıklı olmak; fiziksel, zihinsel ve sosyal iyilik hali anlamına geliyor. Modern çağın en önemli problemleri arasında yer alan hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme ise aşırı kiloyu beraberinde getiriyor. Aşırı kilonun ise birçok ciddi sağlık sorununa yol açtığı biliniyor.

Biyomekanik olarak insan vücudunda 1 kg’lık artışın dizlere 5 kg’lık yük artışı olarak yansıyor. Bu nedenle kilo ile eklem hastalıkları arasında sıkı bir ilişki bulunuyor. “Artroz” adı verilen ve halk arasında kireçlenme veya eklem aşınması olarak da bilinen bu hastalığın yaş ve kilo ile doğrudan ilişkili olduğunu anlatan Medline Adana Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Tuhanioğlu, “Bu hastalık kadınları erkeklerden daha çok etkiler. Kilonun eklemler üzerindeki olumsuz etkisi en çok diz eklemlerinde kendini hissettirir. Aşırı yük önce eklem kıkırdaklarını harap eder. Kıkırdakların tahrip olmasıyla eklemi oluşturan kemikler de olumsuz etkilenir ve ağrılı deformasyonlar ortaya çıkar” diyor.

Önceden tedbir almak gerekiyor

Artroz tedavisinde var olan kıkırdak hasarını onaracak herhangi bir ilacın olmadığını ifade eden Doç. Dr. Tuhanioğlu, “Bu amaca yönelik olarak çeşitli merkezlerde kullanılan PRP ve kök hücre gibi uygulamaları destekleyen bilimsel çalışmaların sayısı kısıtlıdır. Kıkırdak yıkımını önleyen ya da kıkırdak yapımını sağlayan oral ilaçlardan zaman zaman iyi sonuçlar alınsa da bu konuda da maalesef yeterli bilimsel veri yoktur. Bu nedenle hasar oluşmadan hayat tarzına yönelik alınacak önlemler büyük önem taşır. Hastalara ağrı kesici ve kıkırdak koruyucu ilaçlarla beraber kilo verme, düzenli spor/egzersiz önerilir. Fizik tedavi, özellikle 2.-3. evre hastalarda oldukça faydalı olabilir. Merdiven çıkma ve engebeli yolda yürüme gibi aktivitelerden özellikle kaçınmak, dizi 90 dereceden fazla bükecek hareketlerden uzak durmak önemlidir” diyerek ayrıca hastaların eğer kullanıyorlarsa sigara tüketimine son vermelerinde de yarar olduğunu söylüyor.

Cerrahi tedaviler ön plana çıkıyor

İlaç, kilo verme, egzersiz, fizik tedavi gibi uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda hastalığın evresi ve kişisel özellikler (Yaş, kilo, aktivite düzeyi) göz önüne alınarak artroskopik cerrahi (Kapalı ameliyat), kıkırdak uyarma uygulamaları, kemikteki deformitelerin düzeltilmesi ile ekleme binen yük miktarının azaltılması (Osteotomiler) ve Protez gibi uygulamaların gündeme gelebileceğini anlatan Doç. Dr. Tuhanioğlu, “Bu anlamada kilo verme, yaşam tarzını yeniden düzenleme, kas güçlendirici egzersiz ve rehabilitasyon uygulamalarının hastalığın gidişatını etkileyen önemli faktörler olduğu unutulmamalıdır” diyor.

Güncellenme Tarihi: 17.08.2020
Toplam Sayfa Gösterimi: 1974

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.