Akciğerim Benden Yaşlı

Siz hiç akciğerlerimizle aynı yaşta olup olmadığımızı düşündünüz mü? Kendi yaşıtlarımızla aynı performansa sahip değilsek, efor harcarken nefesimiz yetmiyorsa ya da bir iş yaparken daha çabuk yoruluyorsak bu sorunun cevabı ‘kesinlikle akciğerlerimizle aynı yaşta değiliz’ olacaktır.

Özel Medline Adana Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz bölümü Uzm. Dr. Mustafa Faysal Baysal bir akciğer hastalığı olan ve çağımızın en tehlikeli hastalıkları arasında yer alan KOAH Hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu.

“KOAH solunum yollarının kalıcı darlığı ile karakterize bir akciğer hastalığıdır. Kronik Obstüriktif Akciğer Hastalığı kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasıyla oluşturulmuş bir tanımlamadır.

KOAH sonuçta insanoğlunun ürettiği bir medeniyet hastalığıdır. Sigara ve benzeri tütün ürünlerinin kullanılması, sanayileşme ve çevresel kirliliğin artması KOAH oluşumundaki temel faktörlerdendir. Solunum yollarını etkileyen sigara, tozlu ortam ve mesleksel temas (tekstil, kömür ocağında çalışma, çimento, tezek kullanımı) gibi çevresel faktörlerle uzun süreli maruziyet sonucu, kalıcı bir solunum yolu daralması, öksürük ve balgam oluşur.

KOAH tüm dünyada gittikçe artan bir ölüm ve sakatlık sebebidir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2030 yılında ölüm sebepleri arasında dördüncü sıraya yükselecektir. Tüm dünyada 2005 yılında 3 milyon kişinin KOAH’a bağlı öldüğü bildirilmiştir. Maalesef ülkemizde de durum farklı değil hatta şimdiden Sağlık Bakanlığı verilerine göre KOAH’a bağlı ölüm üçüncü sıradadır. Adana’da 2004 yılında yapılan bir çalışmada 40 yaş üstü KOAH oranı %19’dur. (erkeklerde %28, kadınlarda %10.3)

Başlangıçta sadece öksürük ve balgam olabilir. Kişiler sigara içtikleri için bu şikayetleri sigaraya bağlarlar. Bu aslında KOAH’ın başlangıç belirtilerdir. Hastalık ilerledikçe artan bir nefes darlığı açığa çıkmaya başlar. Sigara içiyorsanız, öksürük ve balgam çıkarıyorsanız, yaşıtlarınıza göre daha erken yoruluyorsanız ve nefes darlığınız oluyorsa KOAH olabilirsiniz.

KOAH akciğer grafisi ile kısmen teşhis edilebilirken asıl olarak spirometri dediğimiz akciğerin çalışma kapasitesini ölçen bir cihazla teşhis konulabilir. KOAH şüphesi olan kişilerin solunum fonksiyon testi yaptırmaları çok önemlidir.

KOAH hastalığının kesin tedavisi yoktur. Tedavinin amacı şikayetleri azaltmak, hastalığın ilerlemesini önlemektir. Hastalığın ilerlemesini engelleyen tek tedavi sigaranın bırakılmasıdır. KOAH tedavisinde kullanılan ilaçlar hastalığın ilerlemesini engellemeyip, hastanın şikayetlerini azaltmaya yöneliktir.”

Güncellenme Tarihi: 16.11.2016
Toplam Sayfa Gösterimi: 4108

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.