Böbrek Kanserinde 5N 1K

Son yıllarda adını çok sık duymaya başladığımız böbrek kanseri vakaları aklımıza hep aynı soruyu getiriyor: Ne yapabilirim? Belirtilerinin saptanması oldukça güç olan ve vücutta gizlice yayılan böbrek kanserini hastanemiz üroloji bölümü uzmanı Prof. Dr. Özgür Yaycıoğlu’na sorduk.

Böbrek kanseri nedir?

Vücutta bulunan hücrelerin belirli bir kısmının kontrol dışı çoğalarak çevre ve uzak dokulara yayılması kanser olarak adlandırılır. Böbrekler karnın üst arka bölgesinde her 2 yanda bulunan ve kandaki atık maddeleri temizleyen organlardır. Böbrek kanseri erişkinlerde böbreklerde oluşan en sık kanser türüdür ve tıp dilinde böbrek hücreli karsinom olarak adlandırılır. Böbreklerde daha nadir olarak görülen diğer kanser türleri arasında böbrek içindeki idrar kanallarından kaynaklanan kanserler ve çocukluk çağında görülen kanserler sayılabilir.

Böbrek kanseri neden olur?

Böbrek kanserinin oluşma nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Bununla beraber yapılan araştırmalar böbrek kanseri gelişmesi açısından bazı risk faktörlerini ortaya koymuştur. Böbrek kanseri gelişiminde en önemli üç risk faktörü sigara, yüksek tansiyon ve şişmanlıktır. Anlaşılabileceği gibi sağlıklı beslenme, egzersiz ve sigaradan uzak durmanın sayısız faydaları arasında böbrek kanseri risklerinden korunmak da vardır. Böbrek kanseri için diğer risk faktörleri arasında aile öyküsü, böbrek yetmezliği nedeniyle uzun süre diyaliz tedavisi ve nadir görülen bazı genetik hastalıklar da sayılabilir.  Ancak bilinmelidir ki, bu risk faktörlerine sahip olan herkeste böbrek kanseri gelişmeyeceği gibi, hiçbir risk faktörüne sahip olmayan kişilerde de böbrek kanseri gelişebilir. 

Böbrek kanserinin belirtileri nelerdir?

Böbrek kanseri erken dönemde genellikle belirti vermez. Kanser ilerledikçe idrarda kanama, karnın yan tarafında ağrı ve kanser kitlesinin belirginleşmesi gibi belirtilere yol açar. Ayrıca ateş, halsizlik, kilo kaybı, kansızlık gibi belirtiler ve kanserin çevre dokulara ilerlemesi ve uzak organlara yayılması sonucu öksürük, kemik ağrısı gibi belirtilere yol açar.  

Böbrek kanseri kimlerde olur?

Böbrek kanseri genellikle 50 - 70 yaş arası insanlarda ortaya çıkar. Erkeklerde kadınlara göre yaklaşık 2 kat daha fazla görülür. T.C. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde böbrek kanseri erkeklerde görülen kanserler arasında sıklık açısından 7. sırada iken, kadınlarda en sık görülen 10 kanser türü arasında değildir. 

Böbrek kanseri tanısı ne zaman konulur?

Erken evre böbrek kanseri genellikle belirti vermediği için bu evre hastaların çoğunluğunda tanı başka sebeplerle yapılan görüntüleme çalışmalarında (ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi gibi) rastlantısal olarak konulur. İlerlemiş hastalıkta ise tanı hastanın şikayetlerinin yine görüntüleme çalışmaları ile araştırılması ile konulur. Böbrek kanseri tanısı konulan hastalarda hastalığın yaygınlığının belirlenmesi amacıyla çeşitli ek laboratuar ve radyolojik incelemeler yapılır.

Böbrek kanseri nasıl tedavi edilir?

Böbrek kanserinin tedavisi hastanın yaşı, sağlık durumu ve kanserin yayılım durumuna (evresine) göre belirlenir. Böbrek dışına yayılmamış kanserlerde standart tedavi sadece  tümörün veya böbrek ile birlikte tümörün cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Cerrahi tedavi hastalığın özellikleri göz önünde bulundurularak açık veya kapalı (laparoskopik) yöntemle yapılabilir. Genel sağlık durumu nedeniyle cerrahi tedavi yapılamayan ve kanser boyutu küçük olan hastalarda alternatif olarak kanser dokusunun ısıtılarak veya dondurularak tahrip edilmesine dayanan yöntemler uygulanabilir.  Böbrek dışına yayılmış tümörlerde ise cerrahi tedavi ile birlikte veya cerrahi tedavi yapılmadan sistemik ilaç tedavileri uygulanır. 

Güncellenme Tarihi: 26.01.2017
Toplam Sayfa Gösterimi: 3857

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.