BelKuru İğneleme - Boyun ve Sırt Ağrılarında Yeni Çözüm

Kuru iğneleme son yıllarda hekimler ve fizyoterapistler tarafından yaygın kullanılmaktadır. Bizde kliniğimizde birçok hastalıkta başarı ile kullanmaktayız. Kuru iğneleme hastanın şikayetlerine ve klinik bulgularına göre kas içine uygulanan destekleyici bir tedavi yöntemidir . Bu yöntemde akupunktur iğnelerine benzeyen iğneler kullanılır. Akupunkturdan farklı olarak iğne vücutta uzun süreli kalmaz, iğne içerisinde herhangi bir ilaç olmadığından dry (kuru) needling (iğneleme) olarak adlandırılır. Antialerjiktir yani herhangi bir allerjiye sebebiyet vermez, yan etkisi ve diğer ilaçlarla etkileşimi yoktur.

Kuru iğneleme nasıl etki eder ? Kuru iğneleme mekanizmaları kesin bilinmemekle beraber  mekanik ve biyokimyasal etkileri vardır. Tetik nokta iğneyle ağrıyı azaltmada olumlu biyokimyasal değişiklikler, neden olduğu bilinmektedir. Kas ve sinir sisteminde ağrı mekanizmalarını uyararak ağrının azaltılması üzerinde büyük etkiye sahiptir .  İğneyle  uyarılan bölgede kan dolaşımı artar ağrı mediatörleri bölgeden uzaklaşır endorfin ve kortikosteroid gibi nörokimyasallar serbest kalır ağrı-spazm odağı çözülerek kas gevşer.

İğneleme sırasında hasta iğnenin battığını  genellikle hissetmez. Yapılan iğne sayısı ağrılı bölgedeki tetik nokta sayısına göre ayarlanır. Kliniğimizde seans sayısı genelde haftada bir 3-4 seans şeklinde yapılır. Kliniğimizde uyguladığımız tedavilerden önemli oranda başarılar elde edildi.

Yöntem en çok kas romatizması da denilen Fibromiyalji, myofasial ağrı sendromunda (MAS) halka arasında kulunç olarak da adlandırılan fibrozit noktaları üzerinde kullanılır.

Hastahanemizde Kuru iğnelemenin kullanıldığı hastalıklar:

MAS (myofasial Ağrı Sendromu) Kas Romatizması, Fibromiyalji sendromu, Baş ağrıları (gerilim-migren tipi), Disk hernisi(bel-boyun fıtığı), Spor yaralanmaları, Eklem problemleri-Çene eklemi ağrıları, Donuk omuz (frozen shoulder), Lateral ve medial epikondilit (Tenisçi ve golfçü dirseği), Duruş bozukluğuna bağlı ağrıları, Kalça,diz ve ayak-ayak bileği problemleri , Omuz,dirsek ve el bileği ağrıları, Tendinit ve ligamentitler

 

Güncellenme Tarihi: 19.05.2015
Toplam Sayfa Gösterimi: 5573

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.