Boşanma Süreci Travmaya Dönüşmeden Çözülmeli

İstatistikler, ülkemizde yılda 130 bin civarında çiftin boşandığına işaret ediyor. Bu tablo ise bize her sene ortalama 250.000’den fazla insanın yaşam şekillinin değiştiğini söylüyor. Üstelik bu rakamlara çocuklar dahil edilmiyor. Söz konusu sayıların yüksekliği boşanma olayının psikolojik olarak ele alınmasının önemini gösteriyor.


Boşanmaların kadın, erkek ve çocukları farklı şekillerde etkilediğini anlatan Medline Adana Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Fulda Karaçiçek, Hayatımızda bütün büyük değişiklikler sancılı olur. Burada mühim olan bunu gerçekten isteyip istemediğiniz ve buna ne kadar hazır olduğunuzdur. Boşanan çiftlerin bu sıkıntılı süreci bir travmaya dönüşmeden çözmeleri gerekir” diyerek önerilerde bulunuyor.

Boşanma da hayatın bir gerçeği

Boşanma da evlilik kadar hayatın gerçeklerindendir. Fakat boşanma süreci çiftlerin hayatlarında yaşayabilecekleri en üzücü tecrübelerden biridir. Ancak yaşanan sorunların boyutları ve derinliğine göre boşanma, kimi zaman verilmesi gereken en sağlıklı karar da olabilir. Burada esas önemli olan çiftin doğru bir karar verip vermediğinden emin olmaları, tüm çözüm yollarını denediklerini bilmeleri ve sonrasında pişmanlık duymamalarıdır.

En doğru kararı çiftin kendisi verecektir

Boşanmaya karar verildiğinde işe ister istemez aile ve arkadaşlar da karışır. Ancak bu kararın doğruluğu hakkındaki cevap sadece ilgili bireyler tarafından verilebilir. Evlilikte sürekli mutsuz ve üzgün hissediyorken “Aman çocuklar mutsuz olmasın” diye birlikteliği sürdürmeye çalışmak sağlıklı bir bakış açısı değildir. Ortada mutsuz ve sorunlu bir evlilik varsa, çocuklar bu süreçten daha olumsuz etkilenirler. Siz pek öyle zannetmeseniz de çoğu zaman çocuklar bir şeylerin yolunda gitmediğinin zaten farkındadırlar.

Başka sorunlar ortaya çıkabilir

Boşanma, çoğu zaman her iki taraf için önemli problemleri de beraberinde getirir. Bunlar genellikle yalnızlık duygusu, ekonomik sıkıntılar, toplumsal konumda değişiklikler, arkadaş ortamlarından uzaklaşmak ve kendine olan güvenin yitirilmesi şeklinde olur. Kadınlarda ise bu sorunlara sıklıkla aile ve toplum baskısı da eklenir.

Acele kararlar almak sıkıntı yaratır

Bireyler, boşanmanın hemen ardından her şeyle, birden ve aynı anda mücadele etmeye kalkışmamalıdırlar. Boşanmayı bir kayba benzetmek mümkündür. Bu kaybın yaşanması nedeniyle bir yas süreci olacaktır. Söz konusu dönemde alınacak kimi kararlar ise bireyin yeni hayatını şekillendirecektir. Moral bozukluğunun yoğun olduğu dönemlerde bu tarz davranışlar uygun değildir. Özellikle önemli kararları bir süre beklendikten ve duruma alıştıktan sonra almak daha doğru olacaktır.

En fazla çocuklar etkileniyor

Çocuklar, boşanmadan ebeveynlere göre çok daha fazla etkilenirler. Çocukluk her biri birbirinden farklı dönemlerden oluşur. Her yaşın ihtiyaçları ve algılamaları farklı düzeydedir. Her şeye rağmen çocuklar, anne-babalarının boşanmasının ardından bu durumu 2 sene sonra kabullenmeye başlarlar ve 5-6 yıl kadar sonra durum artık normalleşir. Boşanan çiftin, karar aşamasından başlayarak her adımda çocuklarına karşı açık ve dürüst olması önemlidir. Bu karar, çocuğa anne ve baba tarafından birlikte söylenmeli ve onun olaya tepki göstermesi doğal karşılanarak durumu hemen kabullenmesi beklenmemelidir. İlerleyen dönemlerde ise çocukta davranış sorunları oluşuyorsa mutlaka profesyonel destek alınmalıdır.

Yeni ilişkilerde kuralları siz belirleyin

Sosyalleşmek hayatın her döneminde önemlidir. Özellikle boşanma sürecinin ardında bireylerin kendini iç dünyasına kapatıp yeni insanlarla tanışmaktan çekinmemesi gerekir. Yeni ilişkilerde sınırları ve kuralları bireyin kendisi belirlemelidir. İlişkilerde aceleci davranılmamalı, geçmişle kıyaslamaya girilmemeli, eski eşin bireyin hayatına müdahale etmesine izin verilmemelidir. Bu dönemde çocuklarla mutlaka sıkça görüşülmeli ve onlarla kaliteli zaman geçirilmelidir. Bu durum hem boşanan bireye hem de çocuklara duygusal açıdan iyi gelecektir.

Güncellenme Tarihi: 15.10.2022
Toplam Sayfa Gösterimi: 1430

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.