Bu Belirtiler Kanseri İşaret Ediyor Olabilir

Kanserin de her hastalık gibi çeşitli öncül belirtileri oluyor. Ancak bunların hiçbiri sadece kansere özgü olmadığından yani doğrudan kanseri işaret etmediğinden kimi başka hastalıkları da işaretler edebiliyor. Bu nedenle erken teşhis için vücudun verdiği her uyarıyı ciddiye almak ve rutin sağlık taramalarını ihmal etmemek gerekiyor.

Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü huylu tümörlere deniyor. Çağımızda bilim adamlarının da üzerinde en çok yoğunlaştıkları konuların başında gelen bu hastalığın toplumda görülme oranı ise ne gün geçtikçe artıyor.

Kanserde erken teşhis ve sonrasında doğru tedavinin hayatta kalım ve kaliteli bir yaşam için en önemli unsur olduğunu söyleyen Medline Adana Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Veysel Haksöyler, “Kanser belirtilerini bilmek hastalığın erken teşhisi açısından çok önemlidir. Ancak bu belirtilerin birine veya daha fazlasına sahip olmak demek kişinin mutlaka kanser olduğu anlamına da gelmez” diyerek önemli bilgiler veriyor.

Erken teşhis önemli

Erken ve doğru tedavi edilmediğinde kanser hastalığında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bu hastalığın bütün türlerinde erken teşhis önemli bir yer tutuyor. Bununla beraber doğru zamanda doğru tedaviler uygulandığında, kaynaklandığı organ ve hastalığın türü ne olursa olsun yüz güldürücü sonuçlar elde etmek mümkün olabiliyor.

Yeni tedaviler iş başında

Son 10 yılda kanser tedavisinde bilim insanları önemli gelişmeler kaydetmiş durumda. Bunlardan biri olan akıllı ilaçların kullanıma girmesiyle hem yan etkilerin önemli ölçüde azaldığı hem de daha önce tedavi edilemeyen birçok kanser türünde olumlu sonuçlar alındığı görülüyor. Bu ilaçla,r kemoterapinin aksine sadece kanser hücrelerini hedef almakta, diğer sağlıklı hücrelere ise zarar vermemekte. Özellikle son üç yılda “immünoterapi” olarak adlandırılan; vücudumuzdaki kanser hücreleri ile mücadele eden savaşçı hücreleri kuvvetlendirerek fayda sağlayan, yan etkileri ise oldukça az ve ileri evredeki hastalarda bile oldukça iyi sonuçlar verdiği gözlenen bazı yeni ilaçlar geliştirilmiş durumda. Bu yeni tedaviler sayesinde de daha önce umutsuz olarak görülen birçok kanser türünde daha uzun hayatta kalma başarısına ulaşıldığı biliniyor.

Bilgi kirliliğine dikkat!

Kanser tedavisinde günümüzde yaşanan en önemli sorunlardan biri de bilgi kirliliği! Hastalar, hastalıkları ve tedavileri ile ilgili çoğu zaman doğru bilgilere ulaşmakta sıkıntı yaşıyorlar. Kulaktan dolma, bilimsellikten uzak ve yalan-yanlış bilgiler hastalara hem psikolojik hem de fiziksel olarak büyük zarar verebiliyor. Öyle ki bunun sonucunda kimi zaman hastaların tedavilerinde önemli aksamalar bile yaşanabiliyor.

Belirtileri ciddiye alın

Dr. Veysel Haksöyler, aşağıdaki belirtilerin görülmesi durumunda panik yapmadan uzman bir hekime kontrol amaçlı başvurulmasını öneriyor.

 • Vücutta herhangi bir yerde ele gelen bir şişlik, kitle (meme, boyun, kol, bacak vs.)
 • Kilo kaybı, iştahsızlık
 • Uzun süreli sebebi bilinmeyen ateş
 • İyileşmeyen yaralar, geçmeyen ağız aftları
 • Ciltte sebepsiz morluklar
 • Uzun süreli halsizlik, yorgunluk, solukluk, sarılık
 • Yutma güçlüğü
 • 40 yaşından sonra mide bölgesinde yanma ağrı, kabızlık, büyük abdestte kan
 • Sebepsiz ses kısıklığı
 • Geçmeyen şiddetli öksürük, balgamda kan, göğüs ağrısı, nefes darlığı
 • Menopoza girmiş kadınlarda vajinal kanama
 • Karında yeni gelişen şişlik
 • Erkeklerde sık idrara çıkma, çatallı idrar yapma, idrarda yanma, idrarda kan görülmesi
 • Kemik ağrıları
 • Israrlı ve şiddetli baş ağrısı, görme bozuklukları, denge kusuru, baş dönmesi, sebepsiz bulantı ve kusmalar
 • Vücutta yeni bir ben gelişmesi, mevcut benin büyümesi, kanaması, kaşınması, şekil ve renk değiştirmesi
Güncellenme Tarihi: 18.01.2020
Toplam Sayfa Gösterimi: 2354

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.