Burun Estetiği

İnsanlar çoğu zaman nefes alma problemi ile birlikte burunda şekil bozukluğu şikâyeti ile estetik-plastik cerrahi bölümüne başvurmaktadır. Bazı durumlarda ise sadece estetik rinoplasti yapılmaktadır. Başvuran hastalar içinde bayan ve erkek hasta sıklığı neredeyse birbirine eşit olmaktadır. Amaç kusurlar giderilip doğal görünümlü burun ortaya çıkartmaktır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) için iyi bir hasta muayenesi ve planlama çok önemlidir. Operasyon planlaması ile birlikte operasyon tekniğine karar verilir. Burun şekline göre açık veya kapalı rinoplasti tekniği uygulanır. Aynı zamanda septoplasti ve konka hipertrofisine müdahale edilir. Operasyon öncesi fotoğraf çekimi ve bilgisayar programı yardımı ile fotoğraf üzerinde çalışma, hasta ve doktora bilgi vermesi açısından önemlidir.

Sadece nefes alma problemine yönelik operasyonlar dikkatli yapılmalıdır. Yanlış yapılan işlemler sonrası nefes alma problemi düzelmediği gibi burun şeklinde bozulma olmaktadır.

Operasyon hastane şartlarında ameliyathanede yapılmaktadır. 1-2 saat sürmekte hasta 1 gün hastanede yatırılıp sonrasında taburcu edilmektedir. Operasyon sonrası ilk dönemde soğuk uygulama önemlidir. Ödem ve morlukların az oluşması için yapılmalıdır.

Burun deliklerine slikon borular veya tampon koyulur. 1-2 gün sonra çekilir. Burun sırtına koyulan alçı ve flaster 7 gün kalır. 7 gün sonra alçı çıkalıp sadece flaster koyulup 3 gün sonra flaster çıkarılır. Toplam 10 gün burunda flaster ve alçı kalmaktadır. Ağrı bünyeye göre değişmekle birlikte çok az olmaktadır.

Operasyon sonrası burun şeklinin oluşması 1 ay kadar sürmekte ödem ve şişikler ilk 6 ayda %70-80 azalmakta , 6 ay- 1 yıl arasında ise tamamen normal halini almaktadır.

Güncellenme Tarihi: 16.04.2013
Toplam Sayfa Gösterimi: 6885

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.