Burun Estetiği Rinoplasti

Rinoplasti için iyi bir hasta muayenesi ve planlama çok önemlidir. Operasyon planlaması ile birlikte operasyon tekniğine karar verilir.


İnsanlar çoğu zaman nefes alma problemi ile birlikte burunda şekil bozukluğu şikayeti ile estetik-plastik cerrahi bölümüne başvurmaktadır. Bazı durumlar da ise sadece estetik rinoplasti yapılmaktadır. Başvuran hastalar içinde bayan ve erkek hasta sıklığı neredeyse birbirine eşit olmaktadır. Amaç kusurlar giderilip doğal görünümlü burun ortaya çıkarmaktır. Rinoplasti için iyi bir hasta muayenesi ve planlama çok önemli. Operasyon planlaması ile birlikte operasyon tekniğine karar verilir. Burun şekline göre açık veya kapalı rinoplasti tekniği uygulanır. Aynı zamanda septoplasti ve konka hipertrofisi müdehale edilir. Operasyon öncesi fotoğraf çekimi ve bilgisayara programı yardımı ile fotoğraf üzerinde çalışma hasta ve doktora bilgi vermesi açısından önemlidir. Sadece nefes alma problemine yönelik operasyonlar dikkatli yapılmalıdır. Yanlış yapılmış işlemler sonrası sorun düzelmediği gibi burun şeklinde bozulma olmaktadır. Operasyon hastane şartlarında ameliyathanede yapılmaktadır. Bir veya iki saat süren tedavinin ardından hasta bir gün hastanede yatırılıp sonrasında taburcu edilmektedir. Operasyon sonrası ilk dönemde soğuk uygulama yapılması ödem ve morlukların az oluşması için önemlidir.


Burun deliklerine silikon borular ve tampon koyulur 1-2 gün sonra çekilir. Burun sırtına koyulan alçı ve flaster  7 gün kalır. 7 gün sonra alçı çıkarılıp sadece flaster koyulur. 3 gün sonrasında flasterde çıkarılır. Toplam 10 gün burunda flaster ve alçı kalmaktadır. Ağrı bünyeye göre değişmekle birlikte çok az olmaktadır. Operasyon sonrası burun şeklinin oluşması 1 ay kadar sürmekte ödem ve şişlikler ilk 6 ayda %70-80 azalmakta. 6 ay-1 yıl arasın ise tamamen normal halini almaktadır. Bu operasyon için merak edilen bir diğer husus ise ameliyat yaşıdır. Rinoplasti bayanlarda 17 erkeklerde ise 18 yaşında uygun koşullar sağlandığı taktirde her zaman yapılabilir.

Güncellenme Tarihi: 24.06.2014
Toplam Sayfa Gösterimi: 4656

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.