Cüzzam Hastalığı Geri Kalmış Bölgeleri Tehdit Ediyor

30 Ocak Dünya Cüzzam Günü

Geçmişte büyük bir sosyal yara olan, ancak günümüzde bile hala kökü tam olarak kazınamamış cüzzam hastalığına dikkat çekmek için her sene ocak ayının son pazar günü “Dünya Cüzzam Günü” olarak anılıyor ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Dünyada yaklaşık 4 milyon, ülkemizde ise 2.500 civarında cüzzam hastası olduğunun tahmin edildiğini söyleyen Medline Adana Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Nalan Kükürt, cüzzam hakkında bilgiler verdi.

Geri kalmış bölgelerde görülüyor

Cüzzam (Lepra) deri ve sinir sistemini tutarak belirtilerini gösteren, kronik seyirli bir enfeksiyon hastalığı olarak tanımlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada her yıl yaklaşık 200.000 yeni cüzzam vakası tedavi altına alınıyor. Vakalar genellikle dünyanın geri kalmış ülkelerinde; daha çok kırsal bölgelerdeki yoksul ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamayan kesimlerde yoğunlaşıyor. Bu bölgelerde ise çok çocuklu, tek odada barınan, aynı kaptan yemek yiyen, yetersiz ve tek tip beslenen, bağışıklık direnci düşük kimselerde yayılıyor. Hastalık, bebeklik çağından ileri yaşlara kadar her iki cinste ve yaşta görülebiliyor.

Hastalığın tek taşıyıcısı insan

Verem hastalığına yol açan basille (bir çeşit bakteri) hemen hemen aynı türde olan bu mikroba karşı doğal bağışıklığımız bulunmuyor. Bu nedenle cüzzam mikrobunu taşıyan bir hastayla uzun süreli ve yakın temas nedeniyle hastalığa yakalanmak mümkün olabiliyor. Cüzzamın tek taşıyıcısının ise insan olduğu biliniyor ve hala bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar listesinde yer alıyor. Birçok hastalıkta olduğu gibi cüzzamda da erken teşhis ve sonrasında doğru tedavinin uygulanması önem arz ediyor. Hastalık antibiyotiklerden oluşan bir kombinasyon ile tedavi ediliyor; tipik olarak aynı anda 2 veya 3 antibiyotik kullanılıyor. Tedavisi ise genellikle 1 ila 2 yıl sürüyor.

Geç kalınırsa kalıcı sakatlıklar gelişebiliyor

Teşhisi gecikmiş veya hiç tedavi almamış hastalarda 10-15 yıl sonra sakatlıklar gelişebiliyor. Hastaların ilk teşhis ve tedavisi deri hastalıkları uzmanları tarafından gerçekleştiriliyor. Aynı verem tedavisinde olduğu gibi birden fazla ilaçtan oluşan kombine tedavi ile en fazla 2 yıl içinde hastalar tamamen iyileşebiliyor. Tedavide etkin ilaçların varlığı ve bulaşıcılık hali baskı altına alınabildiğinden hastalar sadece ön tedavi için hastaneye yatırılıyor. Meydana gelmiş şekil bozukluklarında ise ancak ameliyatla düzeltilmesi yoluna gidilebiliyor. Bu durumda da başarı oranları hastalığın ne derece ilerlemiş olduğuyla yakından ilgili oluyor.

El sıkışmakla bulaşmıyor

Hastalığın bulaşması için tedavi edilmemiş cüzzam hastası ile birkaç ay boyunca yakın temasta olmak gerekiyor. Aynı sofrada oturmak, el sıkışmak, dokunmak, kucaklaşmak, cinsel ilişki ya da uçakta veya asansörde cüzzamlı bir kişinin yanında olmak gibi kısa süreli temas yoluyla bulaşmıyor. Bununla beraber hastalığın sık görüldüğü bölgelere seyahat edecek ve buralarda uzun zaman geçirecek kişilerin ise oldukça dikkatli olmaları gerekiyor.

Güncellenme Tarihi: 29.01.2022
Toplam Sayfa Gösterimi: 893

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.