Demir Eksikliği Daha Çok Kadınlarda Görülüyor

Tedavi edilmediğinde kalp yetmezliğine kadar uzanan çok ciddi hastalıklara yol açabilen demir eksikliği, her 5 kadından 1’inde görülüyor. Demir eksikliği anemisinin kadınlarda daha sık ortaya çıkmasının nedeni ise her ay görülen âdet kanamaları ve sık gebelikler olarak açıklanıyor.

Besinler aracılığıyla demir alımının az olması, kadınlarda yoğun ya da düzensiz âdet kanamaları nedeniyle vücuttan demir kaybının artması bu mineralin eksikliğine yol açıyor.

Ayrıca mide ve bağırsak sistemi hastalıklarında ve kanserlerinde de demir eksikliği sık görüldüğü için bu olasılığın da göz önüne alınması gerekiyor.

Bu sorun, çeşitli organlara yönelik şikâyetlere yol açtığı için yaşam kalitesini de düşürüyor, doğum sonrası depresyona bile zemin hazırlıyor.

Demir içeriği yüksek besin maddelerinin tüketimi kan yapımına destek olarak sorunu gidermede fayda sağladığından demir eksikliği yaşayanların bir beslenme ve diyet uzmanına danışmalarında fayda bulunuyor.

Güncellenme Tarihi: 30.06.2022
Toplam Sayfa Gösterimi: 1425

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.