Dental İmplant Nedir?

İMPLANT (Vida diş) uygulaması, çekilmiş bir dişin yerine uygulanabilecek en sağlıklı tedavi yöntemidir. Çene kemiğine daimi olarak yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. İmplant yapay bir diş köküne benzetilebilir.

Ne zaman uygulanır?

İmplantlar tek bir diş eksikliğinde uygulanabildiği gibi; tamamen dişsiz ağızlara da uygulanabilir.

Bu uygulama için ideal zaman diş çekiminden sonraki 2 – 6 ay arasındadır.

İmplantın dişin çekildiği gün yerleştirilmesi, implantların yerleştirilmesinden sonra 2 aylık bekleme süreci tamamlanmadan üzerine hemen diş yapılması ve dişetinde kesi yapılmadan implant yerleştirilmesi gibi uygulamalar güncel bilimsel araştırma konularıdır.

Bu uygulamaların sağlayacağı yararlar ve olumsuzlukların kavranabilmesi için uzun soluklu araştırmaların sonucunu beklemek yerinde olacaktır. Bu süreçte bilimsel veriler ile desteklenmiş, sonuçları öngörülebilen yöntem ve prensiplerle hareket etmek en doğru karar olacaktır.

İmplant mı köprü mü?

Eksilen dişlerin yerine uygulanan köprü ve hareketli protezler ile kıyaslandığında daha sağlıklı, işlevsel ve uzun ömürlü olan implant tedavisi dünyada 40 yılı aşkın süredir uygulanmaktadır. Hareketli (takıp çıkartılan) protezlerin kullanım zorluğu, dayanak dişlere zarar vermesi ve 2-5 yıl arasındaki kısıtlı kullanım süresi gibi dezavantajları bulunmaktadır.

Araştırmalar kron-köprü (kaplama) yöntemiyle tedavi edilen dişlerde ilerleyen hizmet süresiyle artacak şekilde diş çürükleri ve dişeti hastalıkları meydana geldiğini ve tekrarlayan tedavilere ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.

Buna karşın, bir implantın hizmet ömrü bir doğal dişinkine benzetilebilir. Uygun malzeme ve yöntem ile gerçekleştirilen implant tedavisinin başarı oranı %95 olarak bildirilmektedir. Başarılı bir implant uygun ağız bakımıyla sorunsuz bir şekilde yıllarca ek bir maliyet gerektirmeden kullanılabilir.

İmplant’ta başarısızlık olabilir mi?

İmplant başarısızlığının birçok nedeni olabilir. Sebeplerin bir kısmı hasta ile ilgili iken bir kısmı da uygulayıcı, malzeme ve uygulama koşullarıyla ilişkilidir. Operasyon sonrasında gelişen enfeksiyon, yanlış planlama, uygulayıcının yetersiz deneyimi, yetersiz kemik miktarı, uygun olmayan kemik kalitesi, gerekli olandan daha az sayıda, ince veya kısa implantların kullanılması, implant ve dişlerin aynı köprüde birbirine bağlanması, ağız temizliğinin yeterince sağlanmaması, kemik döngüsünü bozan ilaçlar veya hastalıklar, diş gıcırdatma ve implantların aşırı yüke maruz kalması, vücudun savunma mekanizmasını bozan hastalık ve durumlar sıkça karşılaşılan sebepler arasında yer alır. Bu sebeplerin çoğu ön görülebilir ve detaylı bir tıbbi ön değerlendirme ile tespit edilebilir. Başarısızlık riskinin yüksek olduğu durumlarda risk faktörleri ortadan kaldırılamıyorsa implant uygulamasından vazgeçilmelidir; implant herkes için ve her koşulda “en iyi tedavi seçeneği” olmayabilir.

Güncellenme Tarihi: 19.02.2014
Toplam Sayfa Gösterimi: 4596

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.