Ders Zili Çalmadan Bu 5 Öneriye Kulak Verin

Çocukların ve ailelerin kısa bir süre için de olsa dinlenmek ve ikinci yarı yıla daha iyi hazırlanmak için beklediği sömestre tatili göz açıp kapatıncaya kadar bitti bile. Artık ders zili çalmak üzere!

İki haftalık tatilin ardından duygusal, fiziksel ve psikolojik olarak çocukların okula adapte olmalarını sağlamak gerektiğini söyleyen Medline Adana Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Yunus Emre Sönmez, ailelerin öncelikle yapması gereken şeyin çocuklarıyla iyi bir iletişim kurmak olduğunu vurgulayarak birtakım önerilerde bulundu.

Davranışlarını gözlemleyin

Ailelerin çocukları ile konuşmaları ve onları dikkatle dinlemeleri gerektiğini anlatan Dr. Yunus Emre Sönmez, “Çocuğun her şeyden önce anlaşıldığını ve duygularının önemsendiğini hissetmeye ihtiyacı vardır. Okulla ilgili konularda kendisiyle konuşulurken korkuları ya da kaygıları olup olmadığı, davranışları çok iyi gözlenmelidir” diyor.

Gereksiz sorumluluk yüklemeyin

Bazen, tatilin yarattığı rehavetten kurtulup okula geri dönmenin özellikle küçük sınıflar için zor olabildiğini ifade eden Dr. Yunus Emre Sönmez, Bu geçiş sürecinde biraz daha dikkatli davranmak hem ebeveynlerin hem de çocuğun işini kolaylaştıracaktır. Çocuğa okul ve eğitimle ilgili gereksiz ve fazladan sorumluluklar yüklenmemelidir. Ona, okulun kendi gelişimi ve toplumsal yaşam için gerekli olduğu sadece bir biçimde anlatılmalıdır. Okula gitmek için isteksiz olan çocuklara karşı sabırlı davranmak ve derslere devam etmezse kaçıracağı önemli konular olacağı yumuşak bir dille, aşağılamadan ve yargılamadan izah edilmelidir” diyerek okul ya da eğitim yaşamında karşılaşacağı zorluklarla ilgili koşulsuz yanında olunacağı yönünde net ve açık bir mesajın verilmesi gerektiğini söylüyor.

Arkadaşlarıyla görüşmesini engellemeyin

Çocuğun sağlıklı gelişimi için eğitim kadar oyun ve akran ilişkilerinin de gerekli olduğunu hatırlatan Dr. Yunus Emre Sönmez, bu nedenle okullar açıldı diye çocuğun oyuncaklarının ya da oyun araçlarının tamamen kaldırılmaması gerektiğini söyleyerek ailelere okul döneminde çocuğun sosyal çevreyle iletişiminin devam etmesi için oyun oynaması ve sevdiği etkinliklere devam etmesinin belirli saatler içerisinde olacak şekilde düzenlenmesini tavsiye ediyor.

Sürekli geçmişi deşmeyin

İlk dönem dersleri iyi olmayan çocuklara sürekli geçmişi hatırlatmanın onu motive etme konusunda olumsuz bir etki yaratabileceğini söyleyen Dr. Yunus Emre Sönmez, Bu konuda suçlayıcı değil, yardımcı olmak için iş birliği içerisinde olmak ailenin daha kolay yol almasını sağlar. "Daha iyi notlar alman lazım" ya da "Karnende yine zayıf olursa yazın tatili unut!" ve benzeri söylemler işe yaramayacağı gibi tam tersine onun motivasyonunu azaltabilir. Bunun yerine "Düşük notlar aldığın dersler için birlikte neler yapabiliriz? Sana nasıl yardımcı olmamızı istersin?" şeklindeki yaklaşımlar hem iletişiminizi güçlendirecek hem de çocuğun motivasyonunu artıracaktır” diyor.

Okul yönetimi ile temasta olun

Ebeveynlerin okul yönetimi ve eğitimcilerle iletişimde olmalarının önemine de değinen Dr. Yunus Emre Sönmez, “Çocukların, evden daha çok okulda zaman geçirdiği asla unutulmamalı, okul yönetimi tarafından verilen geri bildirimler mutlaka ciddiyetle değerlendirilmelidir. Olası bir öğrenme güçlüğü ya da dikkat eksikliğinin tespiti, akademik başarının düşmemesi için şarttır” diyerek böyle bir durumda mutlaka bir uzmandan destek alınması ve uygun şekilde tedavi yoluna gidilmesinin çok önemli olduğunu da sözlerine ekliyor.

Güncellenme Tarihi: 02.02.2019
Toplam Sayfa Gösterimi: 863

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.