Geç Kalma

Her 8 kadından 1’inde görülüyor

Yapılan araştırmalar, meme kanserinin dünyada ortalama her 8 kadından birinde ortaya çıktığını gösteriyor. Hastalığın erkeklerde görülme oranı ise yüzde 1 olarak bildiriliyor. Bununla birlikte dünyada her yıl yaklaşık 450 bin kadın meme kanseri nedeniyle yaşamını yitiriyor. Bu hastalıkta kadının birinci derece yakınında meme kanseri öyküsü olması alarm zillerinin çalmasına neden oluyor. Özellikle annenin veya kardeşin menopoz dönemi öncesi meme kanseri olması durumunda risk artıyor. Yüksek risk grubundaki bu kişilerin uzman bir hekim tarafından takibe alınması gerekiyor.

Vakaların çoğunda aile öyküsü bulunmuyor

Ancak birçok kişi meme kanserinin tamamen ailesel geçişli olduğunu düşünse de meme kanseri tanısı alan hastaların önemli bir çoğunluğunda aile öyküsü bulunmadığını da unutmamak gerekiyor. Ailevi ya da genetik geçişli meme kanserleri, tüm meme kanserlerinin sadece yüzde 15-20’sini oluşturuyor.

Erken teşhis için 3 altın kural

Erken teşhiste çok önemli bir rol oynayan mamografik tarama, hekim muayenesi ve kendi kendini muayene etme, ihmal edilmemesi gereken 3 altın kural olarak geçerliliğini koruyor.

Meme kanserinde, özellikle son 20 yılda teşhis ve tedavi anlamında büyük ilerlemeler kaydedildi. Bu nedenle meme kanseri konusunda farkındalığın artması her geçen gün daha da fazla önem kazanıyor. Erken tanı sayesinde memeyi koruyan ameliyat seçenekleri de gündeme gelirken bu hastalıktan tamamen kurtulma ve konforlu bir hayat şansı yüzde 95’lere ulaşmış durumda.

Bu belirtilere dikkat!

Bazı hastalarda meme kanseri belirtilerinin hiçbiri görülmüyor ve kanser yalnızca mamografi incelemesiyle tespit edilebiliyor. Aşağıdaki belirtilerden en az biri bile varsa vakit geçirmeden uzman bir hekime başvurulması gerekiyor.

  • Memede veya koltukaltında ele gelen kitle (Sertlik, şişlik)
  • Meme başından akıntı (Tek kanaldan kanlı veya şeffaf renkli)
  • Meme başında içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu
  • Meme başı derisinde değişiklikler (Soyulma, kabuklanma)
  • Meme cildinde yara veya kızarıklık
  • Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması (Portakal kabuğu görünümü)
  • Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik (Kızarıklık vs.)
Güncellenme Tarihi: 01.10.2020
Toplam Sayfa Gösterimi: 2984

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.