Kök Hücre Tedavisi Kireçlenmeye Çözüm Olabilir

Kıkırdak, normal eklemlerdeki kemiklerin yüzeylerini örten ve destekleyen sert, kauçuk benzeri kaygan yapıda bir doku. Ana işlevi ise eklemlerdeki sürtünmeyi azaltmak ve bir yastık görevi görmek olarak tanımlanabilir. Eklemlerde bulunan kıkırdakların zamanla aşınması sonucu oluşan kireçlenme ise en yaygın diz ağrısı nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hastalık, ileri vakalarda kemiklerin birbirine sürtünmesiyle ağrılara hatta hareket kaybına bile neden olabiliyor.

Bu rahatsızlık en sık kullanılan eklemler olan diz, bilek ve parmak eklemlerinde daha çok görülmekle beraber esasen vücudumuzda eklem bulunan her noktasında meydana gelebiliyor. Buna fazla kilo, eklem bölgesini etkileyen yaralanmalar, kastaki zayıflıklar veya romatizmal hastalıklar gibi pek çok farklı etkenin neden olabildiğini söyleyen Medline Adana Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Ali Öztürk, günümüzde eklem ağrısı olan hastaları tedavi etmek için kök hücre tedavisinin de kullanılabildiğini belirterek önemli bilgiler veriyor.

Kök hücre tedavi ediyor

Kök hücrelerin insan dokusunun temel yapı taşları olduğunu ve vücuttaki dokuları tamir etme, yeniden inşa etme ve gençleştirme yeteneklerine sahip olduklarını anlatan Dr. Ali Öztürk, “Bir hastalık ya da sakatlık söz konusu olduğunda, kök hücreler vücudun içinden gelen belirli sinyallere tepki verirler ve onarım için gerekli özel hücrelere dönüşerek iyileşme sürecini kolaylaştırırlar” diyor.

Hasarlı dokuları onarıyor

Kök hücre tedavisindeki amacın kıkırdak oluşturmak için alınan kişinin kendi kök hücrelerini eklem içine geri enjekte etmek olduğunu söyleyen Dr. Ali Öztürk, “Kök hücreler hasarlı dokulara geçerek kıkırdak oluşturma yeteneğine sahiptirler. Ayrıca eklem bölgesindeki kireçlenme ağrısı ve şişlik tedavisine yardımcı olabilecek iyileştirici, doğal bir antibiyotik etki de gösterirler” diyor.

Dizlerdeki kireçlenmelerde de kullanılıyor

Diz ekleminin kök hücre tedavisinde genellikle tedavi gören kişiden alınan kendi yetişkin yağ hücresi türevi kök hücreleri kullanılıyor. Diğer kök hücre kaynakları ise kemik iliği ve vücutta dolaşımda bulunan kan oluyor.

Uygulama sorunlu bölgeye yapılıyor

Uygulama esnasında kök hücrelerin onarım gerektiren alana doğrudan (eklem içine veya ilgili bölgeye) enjekte edildiğini kaydeden Dr. Ali Öztürk, kireçlenme, menüsküs yırtığı ve bağ rahatsızlıklarının bu şekilde tedavi edilebileceğini söylüyor.

Hasta aynı gün taburcu oluyor

Kök hücre tedavisinin ameliyathane şartlarında ve steril koşullar altında yapılması gerektiğini anlatan Dr. Ali Öztürk, “Karın bölgesindeki cilt altı yağ dokusunun enjektörle çekilip buradaki kök hücrelerin ayrıştırılarak tekrar eklem içine enjekte edilmesi yaklaşık olarak yarım saat sürüyor” diyerek hastanın herhangi bir ağrı hissetmeyeceğini ve aynı gün hastaneden taburcu edilebileceğini belirtiyor.

Sonuçlar ilk 1 aydan itibaren alınabiliyor

Her durum ve hasta benzersiz olduğundan, hangi sonuçların elde edileceğine ya da ne kadar hızlı gözlemleneceğine dair bir garanti verilemeyeceğini söyleyen Dr. Ali Öztürk, “Hasta geri bildirimlerine göre genellikle 1 ila 3 ay içinde sonuç alınır. Ancak sonuçları görmek bazen 6 ila 9 ay kadar da sürebilir” diyor.

Bilinen tehlikesi bulunmuyor

Dr. Ali Öztürk, kök hücre tedavisinin bilinen yan etkilerinin hafif şişlik, hafif ateş, işlem yerinde kızarıklık, baş ağrısı veya mide bulantısı şeklinde olduğunu ifade ederek bu yan etkilerin de genellikle 24 saatten fazla sürmediğini söylüyor. Ayrıca, uzun vadeli olumsuz yan etkilerin veya başka risklerin araştırmacılar tarafından rapor edilmediğini de sözlerine ekliyor.

Güncellenme Tarihi: 25.10.2019
Toplam Sayfa Gösterimi: 2896

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.