Kışın Çok Üşüyorsanız Nedeni Demir Eksikliği Olabilir

Dünyada en sık rastlanılan kansızlık türü olan demir eksikliği, vücudun dokularına oksijen taşımakla görevli kırmızı kan hücrelerinin yeterli ve sağlıklı miktarda olmaması durumunda ortaya çıkıyor. Kadınların yüzde 35’inde, erkeklerin ise yüzde 20’sinde görülen bu önemli sağlık problemi, gebe kadınların da yüzde 50’sini etkiliyor.

Demir eksikliği en sık rastlanan beslenme yetersizliği problemlerinden biri olarak biliniyor. Başlıca belirtileri arasında, sinirlilik, nefes darlığı, yorgunluk, solukluk ve egzersiz kapasitesinde azalma olan bu sorunun özellikle kış aylarında aşırı üşüme hisine de yol açtığını söyleyen Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Dr. Fatih Öçal, demir eksikliği hakkında bilgiler verdi ve alınabilecek tedbirleri anlattı.

Hayati tehlike yaratabiliyor

Tüm dünyada halk arasında görülen kansızlık sorunlarının yüzde 50’si demir eksikliğine bağlı gerçekleşiyor ve bu durum her yıl yaklaşık 1 milyon insanın yaşamını yitirmesine yol açıyor. Demir eksikliğinin en sık görülen nedenlerini ise kan kaybı, (şiddetli adet kanamaları, mide ülseri, hemoroid, kaza gibi nedenler), gebelik, yeni doğan ve gelişme çağında demir ihtiyacının yetersiz beslenme nedeniyle karşılanamaması, emilimi bozan ilaçların kullanımı, mide ve bağırsaktaki emilim bozuklukları oluşturuyor.

Tanı için kan testleri yapılıyor

Özellikle kadınlarda görülen demir eksikliği, adet dönemindeki kan kayıpları, gebelik ve emzirme döneminde demir ihtiyacının normalden daha fazla olması nedeniyle ortaya çıkıyor. Erkeklerde ve menapoz sonrası kadınlarda demir eksikliği saptanması durumunda kan kaybı ve emilim problemi açısından mutlaka mide ve bağırsak taraması yapılması öneriliyor. Vücuttaki demir dengesi hakkında kesin bilgi ancak kan testleri ile mümkün olabiliyor.

Depresyona kapı aralıyor

Bireyin kan değerlerinde herhangi bir problem olmasa bile vücutta bulunan demir depolarının boş olması durumunda; dudak kenarlarında çatlama, tırnaklarda içe doğru çökme, düzleşme, huzursuz bacak sendromu, dilde yanma ve ağrı, yutma güçlüğü, yemek borusunda darlık, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, çarpıntı, soğuk terleme hatta depresyon şikâyetleri ortaya çıkabiliyor.   

Aşırı üşüme hissine yol açıyor

Kış aylarında aşırı üşüme hissi olması ve vücutta ısınma problemi yaşanması da demir eksikliğine işaret ediyor. Demir eksikliği olan hastalarda, ellerde ve ayaklarda yanma ve karıncalanma hissinin yanı sıra soğuğa karşı vücut ısısını dengeleme kabiliyetinde bozukluk da gelişebiliyor. Böyle bir durumda mutlaka kan sayımı ile birlikte vücudun demir depolarına da bakılması gerekiyor.

Tedavi için takviye gıdalar veriliyor

Demir eksikliği anemisi tedavisinde soruna kombine bir yaklaşım göstermek önem kazanıyor. Demir eksikliği ve demir eksikliği anemisi tedavisinde hastaya öncelikle ağızdan kapsül veya tablet ile ortalama 4 ila 6 ay süresince takviye veriliyor. Tedaviye yanıt alınamaması veya intolerans gelişmesi durumunda ise damar içi uygulama yapılarak yüz güldürücü sonuçlar almak mümkün olabiliyor.

Doğru ve yeterli beslenmek gerekiyor

Demir, vücut tarafından üretilemeyen ve bu yüzden diyetle yeterli miktarda ve düzenli olarak alınması gereken bir mineral olduğundan beslenme alışkanlıklarında bazı değişiklikler yapmak gerekebiliyor.

Neler yapılabilir?

  • İçeriği demir bakımından zengin besinler tüketin (Kırmızı et, sakatatlar, bakliyat, ıspanak, patates, çekirdeksiz üzüm, haşlanmış soya fasulyesi, kabak, yulaf, pekmez, bal vb.)
  • Bu besinleri demir emilimini kolaylaştıran yiyeceklerle birleştirin. (C vitamini yönünden zengin limonata, portakal suyu, lahana turşusu gibi yiyecek ve içecekler emilimi kolaylaştırır)
  • Demir emilimini azaltan yiyecek ve içecekleri tüketmekten kaçının (siyah çay, kahve, kepek, kepekli tahıllar, yağlı tohumlar vb.)
Güncellenme Tarihi: 29.01.2024
Toplam Sayfa Gösterimi: 567

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.