Kadınların Hayatının Üçte Biri Menopozda Geçiyor

Günümüzde gelişen tanı ve tedavi olanakları ile yaşam süreleri uzadı. Bu nedenle kadınların neredeyse hayatlarının üçte biri artık menopoz döneminde geçiyor. Ani ateş basmaları, uykusuz geçen geceler, tartıya çıkıldığında gözlenen kilo artışı, huzursuzluk duygusu ve vajinal kuruluk. Tüm bu belirtilerin sebebi olan menopoz, belirli bir yaşa gelince her kadının yumurtalık fonksiyonlarının azalması ve ardından da kaybolması sonucu önce âdet kanamalarının düzensizleşip ardından da kalıcı olarak kesildiği, fizyolojik ve psikolojik değişimler yaşadığı zorlu bir süreç.

Kadınlarda doğurganlığın tamamen bittiği, yumurtalıkların artık üreme görevini yapmadığı, hayatlarında yeni bir dönem olan menopozun kesin tanısı için en önemli kriter son adetin ardından 1 yıllık sürenin geçmiş olması şeklinde belirtiliyor.

Menopozdan geri dönüş mümkün değil

Bu dönemin ortaya çıkma nedeni genellikle yumurtalıkların yaşlanması olarak kabul ediliyor. Menopoz deyimi bir kadın için geri dönüşü olmayan bir olayı ifade ediyor. Bu süreçteki bir kadın, 1 yıl süreyle adet görmemişse artık menopoza girmiş olarak düşünülüyor. Bu süreçten önceki döneme menopoz öncesi (pre-menopozal) dönem, bu dönemden sonraki döneme de menopoz sonrası (post-menopozal) dönem adı veriliyor.


Menopoz her kadında değişik şiddette şikayetlere yol açıyor. Menopozdaki kadınların yaklaşık yüzde 70-80’inde östrojen yetmezliğine bağlı belirtiler hemen ortaya çıkıyor. Bununla birlikte kadında menopoz sonrası dönemde görülme sıklığı artan kalp-damar hastalıkları ve kemik erimesine bağlı olan sorunlar ise daha geç dönemde görülüyor. Sıcak basması, terleme ve uykusuzluk kadınlarda menopoza bağlı en sık rastlanan şikayetler olarak biliniyor. Ayrıca huzursuzluk hissi, iştah azalması, hafıza ve konsantrasyon kaybı, değişken ruh hali, libido kaybı da görülebiliyor.

Menopoz tedavisi iki döneme ayrılıyor

Menopozun tedavisi, menopoz öncesi ve sonrası şeklinde iki dönem halinde ele alınıyor. Menopoz öncesi dönemde doktoru ve hastayı tedaviye iten en önemli yakınmalar ateş basması gibi vazomotor şikayetler ve düzensiz âdet kanamaları oluyor. Menopoz sonrası dönemde ise tedavide amaç, esasen sıcak basması, uykusuzluk, sinirlilik gibi şikâyetleri düzeltmeye yönelik kullanılacak hormon tedavisi (HT) oluyor. Menopoz sonrası bu şikayetler, yaklaşık 2-3 yılda ortadan kalkıyor, bittikten sonra HT verilmesinin de artık gereği kalmıyor. Ayrıca, menopoza bağlı vajinal kuruluk gibi bazı şikayetler de lokal fitil veya kremlerle tedavi edilebiliyor. Prensip olarak 5 yıldan uzun süren menopoz şikayetlerine yönelik HT verilmemesi gerekiyor. Önceki yıllarda kalp hastalığı ve kemik erimelerinin önlenmesi için de HT önerilmekteydi ancak artık bunun doğru olmadığını yapılan araştırmalar bizlere gösteriyor. Yine önemli bir nokta da HT öncesi, özellikle meme muayenesini de içeren kapsamlı bir tetkik sürecinin gerekliliği ve HT alınacaksa bu tedavide hangi ilacın ne şekilde alınacağı (oral yol veya deriden), ne kadar süre ile kullanılacağı ve bunun kişiye özel belirlenmesi oluyor.

Bilinçli olmak mutlu bir gelecek sunuyor

Kadın hayatının tıpkı ergenlik veya üreme çağı gibi farklı bir dönemi olan menopozda doğurganlık artık tamamen sonlanıyor. Bu nedenle menopoz hakkında bilinçli olmak ve yapılacak yaşam şekli değişiklikleri ile sağlıklı ve mutlu bir dönemin başlayacağını unutmamak gerekiyor. Menopozda, özellikle sağlıklı bir diyet programı uygulanması ve varsa sigara gibi zararlı alışkanlıkların bırakılmasının yanı sıra sporun da günlük hayatın bir parçası haline getirilmesi pozitif bir rol oynuyor.

Güncellenme Tarihi: 02.12.2019
Toplam Sayfa Gösterimi: 898

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.