Kalp Hastalıkları Doğuştan Olabiliyor

Yetişkinlerde kalp rahatsızlıklarının en önemli nedenleri arasında genetik faktörler, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları olsa da yeni doğan bebeklerde de doğuştan kalp hastalıkları (konjenital kalp hastalıkları) görülebiliyor. Bu durum daha anne karnındayken oluşuyor. Bebeklerde görülen kalp hastalıkları ebeveynlerin yaşı, çevresel faktörler, hamilelik döneminde geçirilen enfeksiyonlar veya kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabiliyor.

Doğuştan kalp hastalıkları, kalpte doğum sırasında bulunan yapısal bir bozukluk olabiliyor ve genellikle hamileliğin erken evrelerinde, organların gelişmeye başladığı dönemde meydana geliyor. Bu hastalıklar arasında en sık görülenler kalbin kulakçıkları ve karıncıkları arasındaki delikler (ASD-septal defekt), kalpteki karıncıklar arasındaki kanın geçişini engelleyen duvarda doğumsal nedenli defekte bağlı açıklık olması (VSD-ventriküler septal defekt) ve fallot tetralojisi (mavi çocuk hastalığı) olarak bildiriliyor.

Hamilelikteki kontroller önemli

Hamilelik döneminde yapılan ayrıntılı kontrollerin ihmal edilmemesi gerekiyor. Eğer bu incelemeler bebek anne karnındayken yapılmamışsa var olan hastalık doğumdan sonra ilk anda bulgu vermeyebiliyor. Bu durumda kimi zaman bebek, ciddi bir kalp hastalığı olsa bile normal bir bebekmiş gibi görünebiliyor. Ancak kalp ultrasonu (EKO) yapılıp kalp yapısı incelendiğinde ise bazen büyük bir patolojik soruna rastlanabiliyor. Bebek sağlıklıymış gibi göründüğünden aileler de bu durumu anlamakta veya kabullenmekte güçlük çekebiliyorlar.

Erken tanı

Doğumun hemen ardından ya da ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek sorunlara hazırlıklı olabilmek, gerekirse müdahale edebilmek veya istenmeyen ancak mecbur kalınan durumlarda hamileliği sonlandırabilmek için erken tanı büyük önem kazanıyor. Yenidoğan dönemindeki bebeklerde çok çeşitli hastalıklar görülebiliyor. Bu nedenle hekimin bebeği daha anne karnındayken değerlendirmesi büyük önem taşıyor. Günümüzde, çeşitli tetkikler ve görüntüleme yöntemleri ile bebeğe 18-24. haftalarda, anne karnında iken tanı konabiliyor.

Yüz güldürücü sonuçlar

Türkiye’de her 1000 bebekten 20’sinin konjenital kalp hastalığı ile doğduğu tahmin ediliyor. Bunlardan yaklaşık yüzde 25’i ise müdahale gerektiren durumları oluşturuyor.

Yapılan tetkikler sonucu problemli bir durumun ortaya çıkması halinde tedavi ya da doğumsal dönem konulan tanıya göre planlanıyor. Günümüzde ileri teknolojilerin de yardımı ile çocuk kalp ve damar cerrahları her türlü yenidoğan hastalıklarına müdahale edip yüz güldürücü sonuçlar alabiliyorlar. Kalbin bir tarafının gelişip bir tarafının gelişmemesi, akciğer ve kan akımı artmış olan hastalıklar, akciğer kan akımı azalmış olan siyanotik hastalıklar, kalpten çıkan damarda darlık durumları, kalp kapak hastalıkları ve anne karnında kapanması gereken damarların kapanmaması gibi hastalıklara müdahale edilebiliyor. Bebek daha 1 günlükken bile kalp anjiyosunu yapılabiliyor, gerekli tüm müdahaleleri gerçekleştirilip gerekirse ameliyat planlanabiliyor. 

Güncellenme Tarihi: 25.07.2019
Toplam Sayfa Gösterimi: 610

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.