Kalp Hastaları Aşı Takvimini Kaçırmamalı

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre kalp hastalıkları dünya genelinde 1 numaralı ölüm sebebi olarak yer alıyor. Bu ölümlere yol açan en büyük risk faktörleri içinde ilk olarak sigara (tütün) kullanımı, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik akla gelse de özellikle kronik kalp hastalarında grip ve zatürre, kalp yetmezliğini tetikleyebileceği gibi hastalığın ilerlemesine hatta ölüme bile sebebiyet verebiliyor.

Sıcaklık dalgalanmalarının sert bir şekilde yaşandığı sonbahar aylarında kronik kalp hastalarının grip ve zatürreye yakalanma riskinin hasta olmayanlara oranla 3 ila 10 kat arasında arttığını, bunun da ciddi riskleri beraberinde getirebileceğini söyleyen Medline Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuna Katırcıbaşı, “Özellikle kalp yetmezliği olan hastaların Ekim ayı bitmeden grip ve zatürre aşısı yaptırmalarında fayda bulunmaktadır” diyor.

Aşıyla korunmada Avrupa’nın gerisindeyiz

“Gripten korunmak için yapılması gereken ilk şeylerden biri de aşı olmaktır. Grip aşısı her yıl, bir önceki sene gribe neden olan virüsler göz önünde bulundurularak, bir sonraki yıl gribe neden olacak virüslere yönelik tahmin ile yeniden hazırlanır” diyen Prof. Dr. Katırcıbaşı, ülkemizde kalp yetmezliği olan hasta grubunda grip aşısı olma oranının Avrupa ortalamasının çok altında kaldığını söylüyor.

Zatürre kronik kalp hastalarını seviyor!

Kronik kalp hastalıkları (kalp yetersizliği vb.), KOAH, astım gibi hastalıkları olanların zatürreye yakalanma olasılıklarının arttığını ifade eden Prof. Dr. Katırcıbaşı, ayrıca 60 yaş üstü yetişkin bireylerde zatürreye yakalanma açısından en büyük handikapı kalp hastalıklarının oluşturduğunu, kalp hastalıklarından da en fazla risk yaratanın kronik kalp yetmezliği olduğunu belirtiyor.

Kimler risk altında?

Prof. Dr. Katırcıbaşı, “Sağlık Bakanlığı’nın 2016 yılında erişkinler için risk grubu aşılamalarına ilişkin önerilerinde, kronik kalp hastaları (kalp yetersizliği vb.), HIV enfeksiyonu olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç tedavisi alanlar, organ nakli olanlar ve doğuştan ya da sonradan bağışıklık sistemi yetersizliği olan hastaların yüksek risk altındaki kişiler arasında gösterildiğini ifade ediyor.

Aşılama zamanı önemli

Grip aşısının kronik kalp hastalığı olan erişkin bireylere sonbahar aylarında yapılması (tercihen Ekim ayı) ve her yıl tekrarlanması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Katırcıbaşı, “Ancak geç başvurmuş bireylerde aşılama Şubat ayına kadar yapılabilir. Zatürre aşısı ise grip aşısının aksine yılın herhangi bir zamanında yapılabilir. Erişkin yaş grubunda her iki zatürre (KPA-13 ve PPA-23) aşısının da yapılması önerilmektedir. Daha önce hiç zatürre aşısı olmamış kişilere tercihen önce tek bir doz KPA-13 yapılması, en az bir yıl sonra PPA-23 ve 5 yıl sonrasında da PPA-23 hatırlatma dozu uygulanması önerilir” diyor.

Hangi kalp hastalıkları olan erişkin bireyler aşılanmalıdır?

  • Kalp yetersizliği ve kalp kasının birincil hastalığı olanlar
  • Kalp-damar hastaları
  • Kapak hastaları
  • Morarma ile seyreden doğuştan kalp hastaları
  • Pulmoner arteriyel hipertansiyon hastaları

Prof. Dr. Katırıbaşı ayrıca, aktif enfeksiyonu olan ve/veya akut kardiyak bir olaydan (akut koroner sendrom, akut kalp yetersizliği, akciğer atardamarına pıhtı atması vb.) dolayı hastaneye yatan hastaların mevcut hastalıkları iyileştikten ve yaşamsal verileri stabil hale geldikten sonra taburcu olurken veya taburculuğun ardından ilk kontrollerinde aşılama yaptırmasını öneriyor.

Güncellenme Tarihi: 22.10.2019
Toplam Sayfa Gösterimi: 4536

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.