Kalp Krizinde Bilinçli İlk Müdahale Hayat Kurtarıyor

Ülkemizde ve dünyada her yıl kalp krizi yakınmasıyla hastaneye başvuran binlerce kişi hayatını kaybederken, bu sayıdan çok daha fazlası ne yazık ki daha hastaneye ulaşamadan uygun ilk müdahale ile tedavi edilmediği için hayatını kaybetmektedir.

Uzmanlar, “Temel Yaşam Desteği Eğitimi Yaygınlaşmalı” diyor

Hastaneye ulaşamadan kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiren hastaların büyük çoğunluğunda, kriz esnasında gelişen ani ritim bozukluklarına bağlı kalp durması ölümün esas sebebidir. Bu duruma dikkat çeken Özel Medline Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Halil Tolga Koçum; "Bu hastaların önemli bir bölümü, eğer uygun eğitimi almış kişilerce ilk müdahale şansı bulsalardı hayatta kalabilirlerdi"dedi.

 “Temel Yaşam Desteği Eğitimi Yaygınlaşmalı”

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Halil Tolga Koçum, kalp damarlarının aniden tıkanması durumuna bağlı olarak ortaya çıkan kalp krizi durumunda göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi belirtilerin ortaya çıkmasını takiben en önemli konunun, en hızlı şekilde donanımlı ve 24 saat Acil Koroner Anjiyografi yapılabilen bir merkeze başvurmak olduğunu belirtti. “Eğer hastanın bu süreçte bilinci kapanır ve baygın halde düşerse, yapılacak bilinçli ilk müdahale hayati önem taşımaktadır. Bu esnada BLS  (Basic Life Support ) Temel  Yaşam Desteği eğitimi almış bir kişi yakınlardaysa bu, hasta için en büyük şanstır” diye konuştu.

İlk Müdahaleyi AED (Automated External Defibrillator) Cihazları Yapıyor

Koçum, sözlerini, "Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde artık pek çok gelişmiş ülkede ve giderek de ülkemizde yaygınlaşmakta olan AED (Otomatik External Defibrilatör) cihazları sayesinde artık doktor olmayanlar da gerekli durumlarda hastaya yaşama döndürücü elektroşok tedavisini uygulayabiliyor. Bu cihazlar gerçekten -akıllı cihaz- özelliği taşıyor, hastaya basitçe bağlandıktan sonra ritim bozukluğunu tespit ederek gerekirse elektroşoku otomatik olarak uyguluyor ve hastayı hayata döndürüyor” diye sürdürdü. Doç. Dr. Koçum;  bu cihazların ancak gerekli eğitimi aldıktan sonra kullanılabileceğinin de altını çizdi.

Göğüs Ağrısı Asla İhmal Edilmemeli

İlerleyen yaş, hipertansiyon, şeker hastalığı gibi risklerin varlığında kalp hastalığı görülme riskinin arttığını belirten Özel Medline Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Halil Tolga Koçum; kap krizi belirtisi olabilecek göğüs ağrısı olan hastaların mutlaka zaman kaybetmeden en yakın donanımlı sağlık kuruluşuna başvurmalarını önerdi. Dr. Koçum şunları söyledi:

“Göğüs ağrısı esnasında çekilecek bir EKG (elektro), bazı kan tetkikleri ve fizik muayene ile acil bir kalp hastalığı diğer durumlardan ayırt edilebilir. Eğer göğüs ağrısı hastaneye ulaşıncaya kadar geçmişse; yapılan muayenede ve çekilen elektroda herhangi bir anormal bulgu yok ise kalp hastalığının ileri değerlendirilmesi için daha sonra bir kardiyoloji hekimine başvurmak uygun olur. Esasen hiçbir yakınması olmayan bir kişinin bile yılda bir kez genel sağlık kontrolünü yaptırması gerekiyor.”

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 08.01.2015
Toplam Sayfa Gösterimi: 5575

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.