Kanser Cerrahisinde Kapalı Yöntem Yaygınlaşıyor

Çağımızın ileri teknolojilerinde birçok ameliyat artık laparoskopik cerrahiyle (kapalı yöntem) gerçekleştirilebilir. İlk olarak safra kesesi ameliyatlarında uygulanmaya başlanan bu yöntemden kanser ameliyatlarında önceleri uzak durulsa da özellikle kalın bağırsak ve rektum kanserlerinde alınan olumlu sonuçlar laparoskopinin gittikçe yaygınlaşmasına yol açmıştır. Örneğin mide kanseri cerrahisinde laparoskopik ameliyatlar artık rutin bir şekilde gerçekleştirilirken, şartların uygun olması halinde karaciğer ve pankreas kanserlerinde dahi laparoskopik yöntem başarıyla uygulanabilmektedir.

Günümüzde artan deneyim, beceri ve teknolojik desteklerle kanser cerrahisi laparoskopik yöntemle rahatlıkla yapılabilir hale gelmiştir.

Laparoskopinin avantajları fazla

Hastaların en çok merak ettikleri konuların başında kanserli dokuların açık ameliyat yöntemi ile doğrudan dokunarak ve görerek daha iyi temizlenip temizlenemediği gelmektedir. Bilinmelidir ki, kanser cerrahisi prensiplerinde tümöre mümkün olduğunca dokunmadan ameliyat edilmesi en önemli kurallardandır. Laparoskopik cerrahi bu prensibe uygun şekilde gerçekleştirilir. Bu açıdan bakıldığında açık cerrahiden geri kalmaz. Ayrıca dokuların kamera yardımıyla normalden çok daha fazla büyütülebilmesi ve HD (yüksek çözünürlüklü) ekran görüntüleriyle izlenebilmesi de açık ameliyata göre avantaj sağlamaktadır.

Hızlı iyileşme sağlıyor

Laparoskopik ameliyatların, ameliyat sonrası iyileşme sürecine katkısı açık ameliyatlara göre çok daha olumlu ve hızlıdır. Karın duvarındaki ve kaslarındaki kesinin yerine birkaç küçük kesi (delik) ile sonlanan laparoskopik ameliyatlarda hasta konforu belirgin oranda artmakta, ağrı ve yara iyileşmesi açısından önemli avantajlar sağlanmaktadır. Ayrıca bu yöntemin kullanıldığı hastaların iyileşme sürelerinin kısalması, ameliyat sonrası onkolog tarafından planlanacak kemoterapiye başlama sürelerini de olumlu yönde etkileyeceğinden nihai hedefe ulaşmada önemli katkılar sağlar.

Cerrahın ilk tercihi kapalı yöntem

Açık ameliyat yöntemini özellikle tercih eden bazı hastalara bu yöntem de önerilebilir. Cerrahların birincil önceliği hastalığın etkin temizliği ve ameliyatın güvenli bir şekilde bitirilmesidir. Bu iki durumda da aynı başarı laparoskopik cerrahiyle sağlanabiliyorsa ilk tercih laparoskopik yöntemdir. Ancak her zaman için açık ameliyat seçeneğinin bulunduğunu da unutmamak gerekir.

Gerekirse açık ameliyata dönülebiliyor

Her hastaya ameliyatının mutlaka kapalı yöntemle yapılacağı yönünde bir garanti vermek mümkün değildir. Özellikle kanser gibi çok ciddi bir hastalığın tedavisinde bazı olmazsa olmazlar vardır. Bunların başında etkin, geniş ve emniyetli sınırlarla hastalıklı dokuların çıkarılması (hatta bazen sağlıklı olanların da feda edilmesi) ve oluşan organ eksikliğinin yerine konulmasında güvenli ve sağlıklı bir yapılandırma kurulması gelir. Bu iki konudan asla ödün verilemez. Söz konusu bu iki durumun laparoskopik yöntemle sağlanması ile ilgili hekimin en ufak bir şüphesi dahi varsa ameliyat yönteminde açık cerrahi seçeneği devreye girer.

Her hastaya uygulanamayabiliyor

Anestezi açısından veya cerrahi teknik olarak ameliyata engel durum yok ise tüm mide ve kolon kanseri ameliyatları kapalı yöntemle yapılabilir. Fakat genel olarak bakıldığında bazen ağır kalp yetmezliği veya KOAH hastalarında (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) laparoskopik ameliyatlar uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda anestezi doktorunun da görüşü alınarak karar verilir. Bunların dışında çok fazla büyümüş veya damarlara aşırı işlemiş tümörlerin çıkarılması sırasında laparoskopik cerrahi yetersiz kalabilir. Bu durum bazen ameliyat öncesi tetkiklerle öngörülebilir bazen de ameliyata kapalı başlayıp, ameliyat sırasında laparoskopinin uygun olmadığı kararı alınarak açık ameliyat ile devam edilmesi gerekebilir.

Güncellenme Tarihi: 01.03.2019
Toplam Sayfa Gösterimi: 775

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.